Cinsel saldırı davalarının tanımı değişiyor: 'Rıza' kavramı gündemde Cinsel saldırı davalarının tanımı değişiyor: 'Rıza' kavramı gündemde

15 Nisan'da başlayan ve önceki ateşkeslere uyulmayan çatışmaları durdurmaya yönelik dördüncü girişim, saatlerce süren müzakerelerin ardından savaşan iki tarafça kabul edildi. 

İKİ TARAF DA ‘TAMAM’ DEDİ

Günlerdir süren Sudan ordusu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalarda 400 kişinin öldüğü bildirilirken, binlerce kişi yaralandı. Her iki taraf da bağımsız olarak ateşkese katıldıkları açıklanırken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 72 saatlik ateşkesi duyurdu. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Sudan'daki şiddetin tüm bölgeyi ve ötesini yutabilecek "feci bir yangına" neden olma riski taşıdığı konusunda uyardı.

SİVİL YÖNETİM ANLAŞMAZLIKLARI

2021 darbesinden bu yana Sudan, anlaşmazlığın merkezindeki General Abdul Fettah el-Burhan ve onun yardımcısı General Muhammed Hamdan Dagalo’nun liderlik ettiği generaller konseyi tarafından yönetiliyor.

Ülke sivil yönetime giderken, iki üst düzey ismin ana anlaşmazlık noktaları, 100 bin kişilik HDK’yi orduya dahil etme planları ve oluşacak yeni kuvvete kimin liderlik edeceğinden oluşuyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER