Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından Tuzla Piyade Okulu'nda 10 Kasım’da yakasına Atatürk fotoğrafı takmayı reddeden bir grup teğmen ve sonrasında çıkan gerginliklerle ilgili dün yapılan açıklamada gözetim ve denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeyen sıralı amirlerin görev yerlerinin değiştirildiği bildirildi. Tepkilerin ardında MSB'den 'tarikat yapılanmalarına' ilişkin açıklama gelmesi dikkat çekti.

MSB kaynakları, 'tarikat yapılanmaları' iddialarına ilişkin, "Türk Silahlı Kuvvetleri tüm faaliyetlerini anayasa ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde yürütmektedir. Anayasa ve mevzuata aykırı eylem tespit edilirse tavizsiz ve anında işlem yapılmaktadır" açıklamasında bulundu.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından geçen günlerde TBMM'de bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamada cemaat ve tarikatları ‘STK’ olarak niteleyen ve tepki çeken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in aynı karede olması dikkat çekti.

Özgür Özel'den TRT'ye çok sert tepki: Cenazeme gelmesinler Özgür Özel'den TRT'ye çok sert tepki: Cenazeme gelmesinler

Paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi ile Millî Savunma Bakanlığında bir araya geldi. Ziyarette Bakan Tekin’in yanı sıra Erzurum yerel yöneticileri de yer aldı.”