Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde Ramazan kolilerinin fiyatı 169 liradan 320 liraya yükseldi. Kolilere uygulanan zammın ardından CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Hani fiyatlar sabitlenmişti?” diye sordu.

Ata İttifakı'ndan Ağıralioğlu'na çağrı Ata İttifakı'ndan Ağıralioğlu'na çağrı

Sözcü gazetesindeki habere göre konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gürer, “Gıda enflasyonu devam ediyor, sabit gelirli ve dar gelirliler Ramazan ayını çok zor geçirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sabit fiyat anlatısı rafta zam olarak sırıtıyor” dedi.

Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tarım Kredi Kooperatiflerinin marketlerinde ürünlerin ucuz olduğunu her fırsatta söylemesine rağmen, bu marketlerde de fiyatların geçen yıla göre yaklaşık yüzde 100 oranlarında arttığına belirtti. Tarım Kredi Kooperatifinden aldığı Ramazan kolisinin içindeki ürünleri tek tek göstererek, ürünlerin geçen yılki fiyatlarıyla bu yılkı fiyatlarını kıyaslayan Gürer, 2018 yılında 49 lira olan Ramazan kolisinin geçen yıl 169 liraya bu yıl ise 320 liraya kadar çıktığını ifade etti.

Tarım Kredi Kooperatifi'nden satın aldığı Ramazan kolisinde 1'er kg bulgur, nohut, pirinç, mercimek, şeker, un, yarım kg çay, 1 litre ayçiçek yağı, 2'şer adet makarna ve 2 şer adet çorba,1 paket tuz ile 830 gram salça bulunduğunu belirten Gürer, kolinin içinde peynir ve zeytinin olmadığını, kırmızı ve beyaz etin ise bu kolide zaten düşünülmediğini söyledi.

'FAKİR FUKARA YEDİĞİNİ KISARAK ORUÇ TUTACAK' 

Gürer, “Ekmek fiyatlarındaki artış da dikkate alındığında bu yıl Ramazan sofraları geçen yıla göre nerede ise yüzde 100 artarak kurulacak. Fakir fukara yediğini kısarak bütçesi oranında oruç tutacak” dedi.

Cumhurbaşkaın Erdoğan'ın Tarım Kredi Kooperatiflerinin marketlerinde fiyatların sabitlendiği, indirimlerin olduğu yönünde açıklamalar yapıldığına da hatırlatan Gürer, geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatlar kıyaslandığını, bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığının net bir şekilde görülebileceğini ifade etti.

'MUTFAKTAKİ YANGIN DEVAM EDİYOR'

Gıda enflasyonunun devam ettiğini, sabit gelirli ve dar gelirlilerin bu yıl da Ramazan ayını çok zor geçireceğini ifade eden Gürer, “Fiyat artışı sürdükçe vatandaşın beli bükülüyor, mutfaktaki yangın devam ediyor. Zam üstüne zam geldikçe huzur gidiyor, dertler artıyor, yoksulluk yaygınlaşıyor. Vatandaş birçok ürünü sofrasına koyamıyor. Sebze ve meyve fiyatlarının yanında özellikle et fiyatlarının son aylarda hızla yükselmesi ailelerin bütçesini zorluyor. Emekli içinse sorun giderek ağırlaşıyor. Bayram ikramiyesinin asgari ücret seviyesine çıkarılsın diye kanun teklifi de verdik. AK PARTİ iktidarı bu bağlamda bir türlü harekete geçmedi” diye konuştu.