Meteoroloji'den İstanbul için yeni uyarı: 4 gün sürecek, kuvvetli olacak! Meteoroloji'den İstanbul için yeni uyarı: 4 gün sürecek, kuvvetli olacak!

2011’deki deprem ve tsunami felaketinde kullanılamaz hale gelen Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki atık suyun okyanusa boşaltılmasına ilişkin planın hayata geçmesinden hemen sonra, Çin Gümrük İdaresi, "gıda güvenliğinde radyoaktif kirlenme riskini önlemek" amacıyla "Japonya menşeli su ürünlerinin ithalatını derhal geçerli olmak üzere tamamen askıya alacağını" duyurdu.

30 ila 40 yıl sürmesi beklenen tahliye, komşu ülkelerde öfkeye yol açtı ve balıkçılar arasında, tüketicilerin Fukuşima ve çevresinde yakalanan deniz ürünlerinden uzak durmasının kendi endüstrilerini yok edeceği endişesine yol açtı.

‘OKYANUSLAR HEPİMİZİN’

Daha önce plana ilişkin açıklama yayınlayan Çin Dışişleri Bakanlığı, "Okyanus tüm insanlığın ortak mülküdür ve Fukuşima'nın nükleer atık suyunu okyanusa zorla boşaltmaya başlamak, uluslararası kamu çıkarlarını göz ardı eden son derece bencil ve sorumsuz bir eylemdir. Japonya, suyu okyanusa boşaltarak riskleri dünyanın geri kalanına yayıyor ve insanlığın gelecek nesillerine açık bir yara bırakıyor" ifadelerini kullanmıştı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER