Demirtaş'tan İYİ Parti saldırısına ilişkin açıklama Demirtaş'tan İYİ Parti saldırısına ilişkin açıklama

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen ve Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AFAD) büyüklüğünü 7,7 olarak revize ettiği depremden etkilenen vatandaşların bankalara olan borçlarının talep etmeleri halinde 6 ay ertelenmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

DESTEK AMAÇLI YARDIM 

TBB'den yapılan açıklamaya göre; Birlik Yönetim Kurulu’nca depremde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşüldü. 

'6 AY SONRA ÖTELENECEK'

Bu görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. Tavsiye niteliğinde alınan prensip kararlarına dair şu açıklama yapıldı: Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesi bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek.

EK KOLAYLIK SAĞLANACAK 

Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıkların sağlanması hususlarında üyelerimize tavsiyede bulunulacak.

MERKEZİ ÜYELERİ BİLGİLENDİRECEK

Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi Mücbir Hal Düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için Risk Merkezi üyeleri bilgilendirilecek. Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda kamuoyuna bilgi verilmesine karar verildi.”