Bilgisayar satışları çakıldı! 

Dolar kurundaki sert dalgalanmayla birlikte fiyat artışının yaşandığı bilgisayar sektörü bugünlerde satış problemi yaşıyor.

Teknoloji 13.07.2022, 12:38
Bilgisayar satışları çakıldı! 

Dünya oldukça büyük badireyi geride bırakmak üzere. Her ne kadar son zamanlarda vaka sayılarında yeniden bir kıpırdanma görülmeye başlansa da, yine de bilim dünyası pandemide en zorlu dönemlerin geride bırakıldığı konusunda hem fikir. Bununla birlikte bütün sektörlerin pandemiden olumsuz etkilendiğini söylemek pek doğru olmaz.

SATIŞLAR DÜŞTÜ

Her ne kadar çip sorunu, tedarik zincirindeki aksamalar gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmış olsa da, bilgisayar sektörü tüm zamanların en parlak dönemlerinden birini pandemi ile yakaladı. 2020 yılının başından itibaren neredeyse her çeyreği yeni rekorla kapatan kişisel bilgisayar pazarı, hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte rüyadan da uyanmış oldu.

ÜST ÜSTE İKİ ÇEYREK

Üst üste iki çeyrektir oldukça büyük oranlarda düşüş yaşayan bu pazar, neredeyse pandemi öncesi dönem olan 2019 satışlarına dönmüş durumda. Buna göre, 2021 yılının ikinci çeyreğini dünya genelinde 84,2 milyon adet PC satışıyla tamamlayan pazarda 2022 yılının ikinci çeyreğini ise 71,3 milyon adet satış gerçekleşti. Orana vurduğumuz zaman PC sektörünün çeyreklik dönemlerde %15,3 gibi oldukça büyük bir düşüş kaydettiği ortaya çıkıyor.(Teknolojioku)

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu