Cep telefonu faturalarından cayma bedeli kaldırıldı

GSM operatörlerine yönelik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) çok sayıda  gelen şikayetler üzerine yapılan incelemelerde bazı gerekçelerden kaynaklı olarak faturalara yansıyan cayma bedelinin alınmayacağı aktarıldı.

Teknoloji 07.01.2022, 14:04 07.01.2022, 14:16
Cep telefonu faturalarından cayma bedeli kaldırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM operatörlerine gelen şikayetler üzerine incelemelerde bulundu. En çokta operatörlerinden ayrılmak isteyen kişilerin ve paket dışı kullanım sonrası faturaya fazla bedel yansıması üzerine şikayet alan BTK yaptığı  açıklamada  çözüm için birçok yaptırım üzerine durduklarını aktardı. 

SON TARİH TEMMUZ 2022

Şikayetlerin çözüme kavuşturulmasında son tarih temmuz 2022  olarak tarihini belirledi. Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde gidilecek olan değişiklikte vatandaşlardan yoğun şikayet alan sorunları çözüme kavuşturacağı bildirildi. Bu kapsamda vatandaşlar, önceki dönemlerde düşük kalitede internet hızı hizmeti aldıkları gerekçesiyle ödedikleri yüksek cayma bedelini artık ödemeyecek. Bununla birlikte en çok şikayet alınan konulardan biri olan farkında olmadan ya da aldatılarak (wangiri) yapılan paket dışı aramalar sonucu gelen yüksek faturaların sorununun çözüleceği de bildirildi. 

DEVRE KESİCİ KULLANIMI SAĞALANACAK 

Yüksek faturaların gelmemesi için devre kesici devreye girecek ve konuşmanın belirli bir kısmında görüşme sonlandırılacak. Böylelikle yüksek fatura yükünün önüne geçilebilecek.
Operatörlerin çağrı merkezlerinden çocukların cep telefonlarına yapılan aramalar ile mali yükümlülük doğuracak sözlerin geçersiz sayılacağı ifade edildi. Cep telefonu kullanma yaşının 11’e düşerken, 11 ila 15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 89’unun cep telefonu kullandığı öğrenildi. Böylelikle reşit olmamış çocukların çağrı merkezlerinden gelen mali yükümlülük gerektiren teklifler üzerinde hak sahibi olamayacak.

FATURALI HAT İÇİN AİLE ONAYI ŞARTI 

Yaşı reşit olmayan çocuklardan mali yükümlülük gerektiren konularda onayların alınması doğrultusunda birçok ailenin mağduriyetine sebep olabiliyordu. Yapılacak düzenlemede artık aile büyüklüklerinin onayı olmadan mali yükümlülük gerektiren konularda onay alınmayacağı ifade edildi. Nakil taleplerinin 10 günü geçiyor olması sorunu da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geliştirilen yeni düzenleme ile ortadan kalkacağı açıklandı.

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu