Çin, kuantum üstünlüğüne ulaştı! Bilim dünyası heyecan içinde... 

Bilim dünyası heyecanlandı... Çin kuantum üstünlüğüne ulaştı! Çin''de üretilen bilgisayarın kuantum üstünlüğüne ulaştığı açıklandı. Cihaz dünyanın en etkili süper bilgisayarının neredeyse 100 trilyon misli hızda hesap yapabiliyor...

Teknoloji 08.12.2020, 10:15 08.12.2020, 10:15
Çin, kuantum üstünlüğüne ulaştı! Bilim dünyası heyecan içinde... 

Çin'den gelen bir haber bilim dünyasını heyecanlandırdı... Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde görev alan araştırmacıların kuantum üstünlüğüne ulaştığı bildirildi.
  
Ekibin geliştirdiği cihazın dünyadaki en etkili süper bilgisayarın neredeyse 100 trilyon katı hızda hesaplama yapabildiği belirtiliyor. 

Google 2019'da mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede bitiren ve kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar yaptıklarını duyurmuştu.  
  
GOOGLE MAKİNESİNDEN 10 KAT HIZLI İDDİASI!

Çin medyasına göre; Çin'de geliştirilen cihaz Google'ın makinesinden 10 milyar kat daha hızlı.  
  
40 yıl önce Richard Feynman tarafından kuramsal olarak ortaya atılan kuantum bilgisayarları geçtiğimiz yıl üretilebilmişti. 

Konvansiyonel bilgisayarlardaki ikili kodlama sisteminde birimler 0 ve 1 ile ifade ediliyor. 0 ve 1'lerin dizilimi ise kodun oluşmasını sağlıyor.  Kubitler ise 0 ile 1 değerini almanın yanında her iki değeri de temsil edebiliyor.  

Makineler, dijital veriyi 1'ler ve 0'larla kodlayan geleneksel bitleri, kübit olarak da bilinen kuantum bitleriyle değiştirerek çalışıyor. 


 

Yorumlar (0)
26
açık