Dikkat çeken araştırma: Siber güvenlik füzelerde daha etkili

Hindistan merkezli teknoloji dergisi Analytics Insight, siber güvenlikle ilgili dikkat çeken bir araştırma yayınladı. Araştırmada gelişen Siber Güvenlik teknolojisinin füzelerden daha etkili olacağı belirtildi.

Teknoloji 29.09.2021, 11:32
Dikkat çeken araştırma: Siber güvenlik füzelerde daha etkili

“2022’de dikkate alınması gereken ilk 10 siber güvenlik trendi” başlığıyla yayınlanan araştırma, siber güvenliğe ihtiyacın hızlı bir şekilde artacağını ve birçok sektörün ihtiyaç duyacağını vurguladı.

Siber saldırıların modern teknolojilerin evrimi ve hızlı dijitalleşmeyle beraber arttığı belirtilen araştırmada , “Siber suçlular kişisel bilgilerinizi ele geçirebilir ve ifşa edebilir ve hatta gizli bilgileri ifşa ederek tüm ticari faaliyetlerinizi kapatabilir. Facebook, Dominos, Microsoft ve daha pek çoğu bu tür siber saldırıların kurbanlarıdır” ifadeleri kullanıldı.

'PANDEMİ KÖTÜ NİYETLİ SALDIRILARI ARTTIRDI'

Koronavirüsle birlikte şirketlerin uzaktan çalışmaya başladığına ve buna bağlı olarak siber güvenliğe ihtiyacın artacağı vurgulandı. Araştırmada, “Pandemi başladığından beri şirketler uzaktan çalışmaya geçerken, kötü niyetli saldırılara karşı daha savunmasız hale geldiler. Bu tür saldırıların üstesinden gelmek için siber güvenlikte ortaya çıkan eğilimleri yakından izlemelisiniz” uyarısında bulunuldu.

'SİBER GÜVENLİK FÜZELERDEN DAHA ETKİLİ' 

Teknoloji şirketleriyle ilgili önemli öngörülerde bulunan Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, siber güvenliğin en gelişmiş silahlardan bile üstün olabileceğine dikkat çekti.

Tavukçuoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda şunu yazdı: “Önümüzdeki yıllarda siber güvenlik bugünkü savunma füzelerinden, en gelişmiş uçaklardan bile daha etkin bir savunma mekanizması olacaktır. Özellikle 5G devreye girdiğinde bu kaçınılmaz olarak gerçekleşecektir.”

2022 SİBER GÜVENLİK TRENDLERİ

Araştırmanın sonucunu yayınlayan Analytics Insight, 2022 için en iyi siber güvenlik trendlerini şu şekilde sıraladı:

1. Kullanıcı Bilinci

2. Coğrafi Hedefli Kimlik Avı Tehditleri

3. Sağlık Sektörlerine Yönelik Saldırılar

4. Makine Öğrenimi

5. Bulut Güvenliği

6. GDPR Uyumluluğu

7. Finansal Hizmetler Siber Saldırıları

8. Yüksek Öğrenime Yönelik Tehditler

9. IoT'nin Güvenlik Açığı

10. Saldırı Vektörleri Olarak Mobil Cihazlar

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu