FBI’dan uyarı: Yanlışlıkla Kuzey Koreli hackerları işe almayın 

ABD'li yetkililer, serbest çalışanların gerçek kimliklerini gizlemek ve Pyongyang için para kazanmak için uzaktan çalışma fırsatlarından yararlandıklarını söyleyerek, işletmeleri yanlışlıkla Kuzey Kore'den bilgisayar teknolojileri personeli çalıştırmamaları konusunda uyardı.

Teknoloji 17.05.2022, 15:06
FBI’dan uyarı: Yanlışlıkla Kuzey Koreli hackerları işe almayın 

Devlet ve FBI tarafından yayınlanan bir danışma belgesinde, çabanın ABD ve Birleşmiş Milletler yaptırımlarını atlatmayı ve Kuzey Kore'nin nükleer silahları ve balistik füze programları için para getirmeyi amaçladığı belirtildi. Yetkililer, bu tür işçileri işe alan ve onlara ödeme yapan şirketlerin yaptırım ihlallerinin yasal sonuçlarına maruz kalabileceklerini söyledi.

TÜM KAZANÇLARINI KİM JONG-UN’A VERİYORLAR 

ABD'li yetkililer, Kuzey Korelilerin çoğunlukla Çin ve Rusya'da bulunduğunu, daha az sayıda kişinin Afrika ve Güneydoğu Asya dışında faaliyet gösterdiğini söyledi. Kazandıkları paranın çoğu Kuzey Kore hükümeti tarafından alındı.

FBI’ın hazırladığı metinde, gizli iş aramanın çoğu döviz kazanmak veya sanal para borsalarına erişmek olsa da, bazı işçilerin Pyongyang'ın hükümet destekli bilgisayar korsanlığı operasyonlarına yardım ettiği söyleniyor. İşçiler ayrıca “serbest platformlar, ödeme sağlayıcıları ve sözleşmeli işçi çalıştıran şirketler ile kimliklerini doğrulamak için ABD veya uluslararası bankaların müşteri hesap bilgilerini çalabilir” denildi.

Kuzey Korelileri işe almanın "fikri mülkiyet, veri ve fonların çalınmasından itibarın zarar görmesine, hem ABD hem de Birleşmiş Milletler yetkilileri altındaki yaptırımlar da dahil olmak üzere yasal sonuçlara kadar birçok risk oluşturduğu" belirtildi. (Guardian) 
 

Yorumlar (0)
18
açık