Rus Nauka modülü gecikmeli olarak uzay istasyonuna katıldı 

Rusya'nın Nauka laboratuvarı, sekiz günlük bir uçuşun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) katıldı.13 metre uzunluğundaki, 20 tonluk modül, yörüngedeki platformun arkasına eklendi ve ISS'deki diğer büyük Rus segmentleriyle bağlantı kurdu.

Teknoloji 30.07.2021, 10:31
Rus Nauka modülü gecikmeli olarak uzay istasyonuna katıldı 

Nauka'nın 2007'de denize indirilmesi gerekiyordu, ancak bütçe zorlukları ve aynı zamanda mühendislerin geliştirme sırasında bir dizi teknik sorunla karşılaşması nedeniyle programda tekrar tekrar kaymalar yaşandı.

Bir hafta önce Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldıktan sonra bile, Moskova'daki kontrolörlerden geçici çözümler gerektiren sorunlar yaşadı.Ancak sonunda planlanan tarihte istasyona yanaştı.

70 METREKÜP ALAN SAĞLAYACAK

Kozmonot OlegNovitsky, yaklaşımın son birkaç metresinde ISS'nin içinden manuel kontrolü devralmadan önce, otonom sistemler modülü yakınlaştırdı. Bağlantı, Moskova saatiyle 13:29 GMT, Nauka ve ISS, Moğolistan ve Çin arasındaki sınırın üzerinden 260 mil yükseklikte uçarken doğrulandı. Yeni modül, ISS'nin yaşanabilir hacminde önemli bir artış sağlayarak, 70 metreküp yükseltecek.

ROBOTİK KOL TAŞIYOR

Kozmonotlar ekstra alanı deneyler yapmak ve kargo depolamak için kullanacak. Ayrıca burayı dinlenme alanı olarak kullanacaklar. Ayrıca modül, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından sağlanan büyük bir robotik kol (ERA) taşıyor.11 metre uzunluğundaki bu cihaz, ISS'nin Rusya'nın her tarafında çalışabilecek. Bir "dirsek" eklemi yardımıyla, el ele hareket ederek pozisyon değiştirecektir.

(BBC) 
 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu