Tarihin en büyük veri sızıntısı: Tam 1 milyar kişi 

Bir bilgisayar korsanı, 1 milyar Çin vatandaşı hakkında Şanghay polisinden bir yığın kişisel bilgi elde ettiğini iddia etti. Teknoloji uzmanları, eğer doğruysa, bu olayın tarihin en büyük veri ihlallerinden biri olacağını söylüyor.

Teknoloji 04.07.2022, 19:00
Tarihin en büyük veri sızıntısı: Tam 1 milyar kişi 

“ChinaDan" olarak tanımlanan anonim internet kullanıcısı, geçen hafta hacker forumu Breach Forums'ta 23 terabayttan fazla veriyi 10 bitcoin karşılığında satmayı teklif etti. 

Gönderide, "2022'de Şanghay Ulusal Polisi veri tabanı sızdırıldı. Bu veri tabanı, Milyarlarca Çin vatandaşı hakkında çok sayıda veri ve bilgi içeriyor. Veri tabanları, 1 Milyar Çinli vatandaş hakkında ve ad, adres, doğum yeri, ulusal kimlik numarası, cep telefonu numarası, tüm suç/vaka ayrıntıları dahil olmak üzere birkaç milyar vaka kaydı hakkında bilgi içerir" şeklinde kaydetti. 

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Şanghay hükümeti ve polis departmanı yorum taleplerine yanıt vermedi ve Reuters, kendi kendini hacker ilan eden ChinaDan'a da ulaşamadı, ancak gönderi, hafta sonu Çin'in Weibo ve WeChat sosyal medya platformlarında geniş çapta tartışıldı ve birçok kullanıcı bunun gerçek olabileceğinden endişe etti. Paylaşımların ardından "Veri sızıntısı" hashtag'i Pazar öğleden sonra Weibo'da engellendi. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu