Toyota koltuğunu yine kaptırmadı: En yakın rakibi Volkswagen 

Japonya merkezli otomobil şirketi Toyota’dan yapılan açıklamada, araç satışlarının geçen yıl yüzde 10,1 artarak onu ikinci yıl üst üste dünyanın en büyük otomobil üreticisi yaptığı ve en yakın rakibi olan Volkswagen’in yine önüne geçtiği belirtildi.

Teknoloji 28.01.2022, 17:14
Toyota koltuğunu yine kaptırmadı: En yakın rakibi Volkswagen 

Otomobil üreticisi, satışların 2021'de bağlı şirketler Daihatsu Motors ve HinoMotors'unkiler de dahil olmak üzere 10,5 milyon araç olduğunu söyledi.Bu rakama karşılık, Volkswagen aynı dönemde 8,9 milyon araç teslim etti. 

ÇİP SIKINTISI ‘DİNLEMEDİ’

Otomobil üreticileri, coronavirüs pandemisi sırasındaki çip sıkıntısı tedarik zincirlerini bozduğu ve tüketici elektroniği cihaz üreticileri arasındaki ana bileşen için rekabeti artırdığı için üretimi kısmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, Japon şirket pandemiyi diğer birçok otomobil üreticisinden daha iyi atlattı çünkü kendi iç pazarı Japonya ve Asya'nın bazı bölgeleri Avrupa'dan daha az etkilendi.

9 Şubat'ta üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak olan Toyota, Covid-19 ile bağlantılı kesintiler nedeniyle 31 Mart'ta sona erecek iş yılında 9 milyon araçlık üretim hedefinin altında kalabileceğini söyledi. (Reuters) 

Yorumlar (0)
23
açık