CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, 2023 yılının ilk yedi ayına ait vatandaştan toplanan cezalarla ilgili bir çalışma yaptı.  Uyar,  "Rakamlar, iktidarın hem vergilerle hem de cezalarla vatandaşı iki yandan da kıskaca aldığını gözler önüne serdi" dedi.

Uyar'ın çalışmasında şu ifadelere yer verildi:

21,8 MİLYAR LİRA CEZA KESİLDİ

Verilere göre, bu yılın ilk 7 ayında hazine gelirlerinin 21 milyar 895 milyon 723 bin liralık kısmı vatandaşlara kesilen cezalardan oluştu. Bu oran, geçtiğimiz yılın ilk 7 ayına göre 3 milyar 289 milyon lira arttı.

Rönesans Rezidans'ın mühendisi tutuklandı Rönesans Rezidans'ın mühendisi tutuklandı

Mayıs Seçimlerin ardından geçen iki aylık süreçteki vatandaşa kesilen cezaların toplam miktarı ise 9 milyar 247 milyon lirayı buldu. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında 2 milyar 314 milyon 731 bin lira olan ceza tutarında bu yıl üç kat artış oldu. 

VERGİ CEZALARI 4 KAT ARTTI

Yine bütçe verilere göre, bu yılın haziran ayında devletin topladığı vergi cezası 1 milyar 91 milyon lira iken, temmuz ayında bu rakam tam dört kat artarak, 4 milyar 493 milyon liraya yükseldi.

‘YENİ TÜRKİYE YÜZYILI VATANDAŞLAR İÇİN CEZA YILI OLDU'

Seçimden hemen sonra MTV, KDV, ÖTV zamlarıyla beli bükülen vatandaşlara bir darbede yüksek cezalardan geldiğini söyleyen Uyar, “Faizcilere ve yandaşlara gücü yetmeyen iktidarın gücü her zamanki gibi vatandaşlara yetmiş oldu. Seçim biter bitmez aradan geçen 2 ayda artan cezalar; iktidarın vatandaşları sadece hayat pahalılığı ile değil cezalar ile ezdiğinin de açık bir göstergesi. İktidarın ‘Yeni Türkiye Yüzyılı’ vatandaşlar için ceza yılına dönüşmüş oldu” dedi.