Afganistan'ın Taliban yönetimi, bu hafta başlarında, kız öğrencilerin kıyafet yönetmeliğine uymaması ve farklı cinsiyetten öğrenciler arasındaki etkileşim nedeniyle üniversiteleri kadınlara kapattığını duyurdu.

taliban kız ogrenci

‘BİR SONRAKİ DUYURUYA KADAR…’

Kadın üniversite öğrencileri kampüslerden uzaklaştırıldı ve yüksek öğrenim bakanlığı erişimlerinin "bir sonraki duyuruya kadar" askıya alınacağını söyledi. Karardan bu yana başkentte düzenlenen ilk büyük halk gösterisini protesto etmek için Kabil Üniversitesi önünde onlarca kadın toplandı. Başkentte onlarca kadın özgürlük ve eşitlik sloganları atarak sokaklarda yürüyerek "Ya hepsi ya hiç biri! Korkma beraberiz” sloganları attılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban'ın Afgan kadınları üniversitelere gitmelerini engelleyerek "karanlık bir geleceğe" mahkum etmeye çalıştığını söyledi ve “Afgan kadınlar daha iyisini hak ediyor. Afganistan daha iyisini hak ediyor. Taliban, uluslararası toplum tarafından kabul edilme hedeflerinden kesin olarak geri adım attı" diye ekledi.

taliban kiz ogrencilere eğitim yasak

‘AFGAN KÜLTÜRÜNE AYKIRI’

Afganistan’ın Yüksek Öğrenim Bakanı Vekili Neda Mohammad Nadeem, konuyla ilgili ilk yorumlarında, Afgan devlet televizyonu RTA'ya karara birkaç sorunun yol açtığını söyledi.

Nadeem, “Kızlara başörtüsü takmalarını söyledik ama takmadılar ve sanki düğüne gider gibi giyindiler. Kızlar ziraat ve mühendislik okuyorlardı ama bu Afgan kültürüne uymuyordu. Kızlar öğrenmeli ama İslam'a ve Afgan onuruna aykırı alanlarda değil” dedi.

Twitter’da yeni dönem: Artık itiraz edilebilecek Twitter’da yeni dönem: Artık itiraz edilebilecek

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER