Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ikinci kez "hak ihlali" kararı vermesine karşın tahliye edilmemesini Antalya Adalet Sarayı önünde protesto etti. Protestoda TİP'in ortak açıklamasını Avukat Tuncay Koç okudu.

TİP'in ortak açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Anayasa Mahkemesi 21 Aralık'ta Hatay Milletvekilimiz Can Atalay'ın başvurusu hakkında 'seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ve 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı' ile 'Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının' ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti ve bu hükmün gerekçeli kararını dün kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine iletti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dün basitçe Anayasa Mahkemesi kararını uygulayın hükmü içeren bu kararı görüştü ve topu daha önce yaptığı gibi Yargıtay'a atan bir karar verdi. Karar diyoruz fakat on saat boyunca toplanıp yarısı boşluk olan 2 buçuk sayfadan oluşan bu metnin Anayasaya ve hukuka uygun bir karar olmadığını görüyoruz. Bunun Saraydan gelen talimatın yazıldığı bir metin olduğunu biliyoruz.

Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerden oluşan bu heyetin talimatla hareket ettiğini ve açık şekilde Anayasa Mahkemesi kararını tanımadığını söylediği bir metnin kabul edilmesi mümkün olmayan büyük bir sorumsuzluk olduğunu buradan bir kez daha söylüyoruz.

Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin yapması gereken AYM'nin bu kararını uygulamak ve milletvekilimiz Can Atalay'ı tahliye etmek iken mahkeme bir kez daha AYM kararını, hukuku tanımadığını söylemiş durumdadır.

AYM kararını uygulamayan, talimatla hareket eden mahkeme heyetinin bu tutumu karşısında onları ve yazdıkları talimatı tanımıyoruz. İşlerini yasalara uygun ve ciddiyetle yapması gereken bu mahkemenin uygulama zorunluluğu bulunan AYM kararı karşısındaki bu tutumu aleni bir suçtur ve bu heyetin üyeleri bir an önce HSK tarafından görevden alınmalıdır.

Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü artık daha fazla gasp edilmemelidir.

İzmir'de FETÖ operasyonu: 3 FETÖ'cü yakalandı İzmir'de FETÖ operasyonu: 3 FETÖ'cü yakalandı

Anayasa Mahkemesi kararı uygulanmalıdır.

Can Atalay serbest bırakılmalıdır."