Türkiye'nin plastik atık ithalatı sorunu tüm çabalara rağmen topraklarımızı geri dönüşü olmaz şekilde zehirliyor. İktidarın yasak yerine “denetim” yaklaşımının sonuç vermediği, 2021'de de Türkiye'nin plastik çöp atık ithalatında birinci olması ile ortaya çıktı.

‘ÇÖP'TE BİRİNCİYİZ

Sözcü'nün haberine göre, Greenpeace raporunda Türkiye 2021 yılında sadece Avrupa'dan 518 bin 80 ton plastik atık ithal ederek bu sene de Avrupa'nın çöpünü almada birinci oldu. Bu rakamlara göre Avrupa plastik çöpünün üçte birinden fazlasını bu sene de Türkiye aldı. Bu çöpler, Türkiye'nin topraklarını kanserojen maddelerle zehirlerken, Çevre Bakanlığı'nın detaylarını vermediği ve şifahen “Adana'nın toprağında zehir yok” dediği açıklamanın aksine Greenpeace raporu, alınan toprak ve kül örneklerinde, kanser gibi ciddi sağlık problemlerine yol açtığı bilinen dioksin ve furanlara rastlandığını bilimsel olarak ortaya koyuyor. Türkiye'de yetkililer sıkı denetimler yoluyla plastik atık ithalatında önemli gelişme kaydettiklerini söylese de Eurostat ve UK Trade Info 2021 verileri ise tam tersini söylüyor.

400 BİN KATI

Greenpeace'in 2022 raporuna göre de Adana'da tespit edilen dioksin furan miktarı, kirletilmemiş toprak numunesinin 400 bin katı ve şimdiye kadar Türkiye'de toprakta rapor edilen en yüksek toksik düzey. Greenpeace Türkiye ve diğer sivil toplum örgütleri, bu sorunun çözümünün çöp ithalatının yasaklanmasında olduğunu vurguluyor.

İKİ RAPOR ÇELİŞİYOR

29 Mart'ta gazeteci Kit Chellel'in Londra'daki 3 TESCO geri dönüşüm kutusuna 3 adet GPS cihazı yerleştirerek başlattığı araştırmanın sonunda bu plastik atık kutularından birinin Adana'ya geldiği haberi, tartışma yarattı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından görüntülerin eski olduğu ve yaptıkları araştırmalarda çevre ve insan sağlığını tehdit eden herhangi bir unsura rastlanmadığı bildirildi. Oysa Greenpeace'in 2022 Şubat'ta yayınladığı “Atık Oyunları Raporu”nda Adana'da çöplerin döküldüğü alanlarda toprakta dioksin ve furanlara rastlandığı ortaya çıktı. Bakanlık ise araştırmasının bilimsel sonuçlarını henüz kamuoyu ile paylaşmadı.