Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, Memur Sen ile hükümet arasında imzalanan toplu sözleşme ikramiyesiyle ilgili madde için “Üç ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin aylık olarak ödenmesinin toplu sözleşme metnine eklenmesi hem yasal değil hem de art niyetlidir” dedi.

Uyarılar peş peşe geldi! THY açıklama yaptı: Seferler iptal Uyarılar peş peşe geldi! THY açıklama yaptı: Seferler iptal

Masadaki tek yetkili konfederasyon olan Memur-Sen ile hükumet arasında 11 hizmet kolunda anlaşma sağlanırken, zam oranı konusunda mutabakata varılmadı. Son kararı Hakem Kurulu verecek.

Toplu sözleşmede uzlaşılan maddeler arasında yer alan ikramiyenin üç aylık değil aylık olarak ödenmesi kararı, yüzde 2 barajına takılan sendikaları vuracak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a konuşan Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, bu düzenlemenin perde arkasında toplu sözleşmeye tepki gösteren sendikaların üç ay içerisinde yüzde 2 barajını aşabilecekleri endişesinin yattığını söyledi. Hamzaçebi, ikramiyenin aylık ödenmesi maddesine karşı dava açacaklarını da belirtti.

'DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN'

Memur-Sen’in genele yönelik 136 maddeyi müzakere edeceğini kamuoyuna açıkladığını, bunların içerisinde 6. ve daha önceki dönemlerden devam eden 53 madde bulunduğunu belirten Hamzaçebi, bu 53 madde içerisinde birkaç maddede ek ödeme puanları ile ilave ücretlerde yüzdelik oranda “dostlar alışverişte görsün misali” sembolik artışlar yapıldığını dile getirdi.

Hamzaçebi, “25 bin talep edilen emekli olanlara ödenecek tazminatı belirleyecek gösterge rakamı 13 bin 558 olarak aynen kalmıştır. Bu tazminat gösterge rakamı, memura seyyanen verilip emekliliğe yansıtılmayan 8 bin 77 lira dolayısıyla büyük önem arz etmekteydi” dedi.

'REFAH PAYI YOK'

Hamzaçebi, sözleşmede refah payı bulunmadığını, avukatlık vekalet ücretleri ve yol tazminatları ile ilgili kazanım olmadığını dile getirdi.

Hamzaçebi, hizmet kolunda toplam sendikalı olabilecek çalışanların yüzde 2’den fazlasını üye yapmış sendikaların üyelerine üç ayda bir aylık veya ücretleri ile birlikte ödenen (ocak, nisan, temmuz, ekim) toplu sözleşme ikramiyesinin (şu an 700 lira) aylık olarak ödenmesi için düzenleme yapıldığını da bildirdi.

'TOPLU SÖZLEŞME METNİ İLE YASA DEĞİŞMEZ'

Daha önce yüzde 1 olan barajın Danıştay tarafından iptal edilmesi üzerine bu kez yüzde 2 barajı getirildiğini, konunun halen Anayasa Mahkemesi’nin gündeminde bulunduğunu hatırlatan Hamzaçebi, şöyle devam etti:

“Üç ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin aylık olarak ödenmesinin toplu sözleşme metnine eklenmesi hem yasal değil hem de art niyetlidir. Toplu sözleşme metni ile yasa değişmez. Kendilerine şu anda Türkiye’nin 3. büyük memur sendikası konfederasyonu Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikaları en büyük rakip olarak görmektedirler. Bizler Büro-İş Sendikası olarak toplu sözleşme metni yayınlanır yayınlanmaz toplu sözleşme ikramiyesinin aylık ödeneceği maddesine karşı dava açacağız.”