Süper Lig’in 4 büyük takımı Trabzonspor, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray arasında kısmi olarak deplasman yasağı uygulanıyor. İstanbul kulüpleri kendi aralarında zaman zaman anlaşsa da Trabzonsporlular yıllardır süren yasaklar nedeniyle takımlarını İstanbul’da tribünde destekleyemiyor.

Fenerbahçe'den TFF'ye Galatasaray başvurusu: Soruşturma başlatılmalı Fenerbahçe'den TFF'ye Galatasaray başvurusu: Soruşturma başlatılmalı

Fenerbahçe ile 2010 yılında başlayan deplasman yasakları 13 yılı bulurken, Beşiktaş ile de her iki kulübün talebi doğrultusunda tribünler rakip taraftara açılmıyor. Galatasaray ile yapılan anlaşmayla birlikte takımlarını Rams Park’ta destekleme imkanı bulan bordo mavili taraftarlar, Beşiktaş ve Fenerbahçe ile süren yasağın da sona ermesini istiyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği depremler sonrası Trabzonspor-Basel maçını aynı tribünde izleyen her takımdan taraftarlar, zor günde birlik ve beraberlik görüntüsü sergilemişti. Yine Fenerbahçe’nin Sevilla ile oynadığı maçı Kadıköy’de izleyen bordo mavili taraftarlar, ezeli rakiplerine Avrupa Kupası yolunda aynı tribünü paylaşarak destek vermişti. Tribünlerde yeniden bir araya geleceklerine inancındaki taraftarlar, kulüp yönetimlerinin öncülüğünde kısıtlamaların son bulmasını talep ediyor.

“DEPLASMANDA DESTEK OLMAK İSTİYORUZ”

Yarın İstanbul’da oynanacak Fenerbahçe-Trabzonspor maçını kısıtlama nedeniyle Kadıköy’de izleme imkanı olmayan bordo mavili taraftarlar, sosyal medyadan kulüp yöneticilerine çağrı yaptı. ‘Gurbetçi Gençler’ grubu yayınladığı mesajda, “Tek amacı Trabzonspor olan taraftarlar olarak Fenerbahçe deplasmanında da takımımıza bu amaç doğrultusunda destek olmak istiyoruz. Fenerbahçe taraftarlarının da ligin ikinci yarısındaki Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasında Trabzon’da deplasman tribününde kendi takımlarına destek olması yönünde kararın alınmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

“TEL ÖRGÜLER İLK BİZİM STADIMIZDA KALKMIŞTI”

Taraftarların daha önce tek yürek olduğunu ve aynı barış ortamının yeniden sağlanabileceğini söyleyen Vira grubu temsilcilerinden Savaş Özlü, “2023 yılındayız ve artık bazı şeylerin değişmesi lazım. Geçen sene Şubat ayında yaşadığımız depremden sonra futbolun birleştirici gücünü ve birlik beraberliği simgelemek için burada oynanan Basel maçında bir koreografi yaptık ve Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Galatasaraylı taraftarları formalarıyla birlikte aramızdaydı. Bu konuda Trabzonspor her zaman örnek olmuştur. Tel örgüler ilk bizim stadımızda kalkmıştı. Deprem yaşandığı zaman da ikincisi oldu. Bunun sürdürülebilmesi lazımdı. Yasağın kaldırılması lazım. Kulüp yöneticilerinin diyalogları çok önemli. Son kararı İl Güvenlik Kurulu veriyor tabi ama buradaki iyi niyet bu işlerin aşılabileceğini gösterir” dedi. Yasakların sürmesi halinde, taraftarların rakip tribünde girerek maçı izleyeceği ve bunun sorun yaratabileceğini ifade eden Özlü, “Deplasman yasağı kaldırılmasa da, münferit taraftarlar deplasmanda tribünü kapalı olduğu için ev sahibi tarafından bilet alıyorlar ve olası bir sevinç gösterisinde daha büyük sıkıntılar olabiliyor. Emniyet güvenlik önlemi alırsa hiçbir sorun yaşanmaz. Galatasaray ile böyle bir sorunumuz yok. Bu hafta Fenerbahçe maçı var, 2010 yılından beri yasak sürüyor. Fenerbahçe ile olan bu problem inşallah çözülür. Biz Kadıköy’e gider takımımızı destekleriz, onlar buraya gelirler şehri gezerler. Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümünde birlik, beraberlik ve kardeşliğin sürmesini ümit ediyoruz. Burada tribünlerin de buna dahil edilmesi lazım. Yasaklar devam edince insanlar farklı yollar deniyorlar. Bu da daha büyük mağduriyetler yaratıyor” şeklinde konuştu.

“YASAĞIN KALDIRILMASI EN GÜZEL BİZE YAKIŞIR”

Deplasman yasağını ‘çağ dışı’ olarak niteleyen Özlü, “İzmir’de Göztepe-Karşıyaka, Sakarya’da Kocaeli-Sakarya arasında da deplasman yasakları var ama insanların takımlarını destekleme özgürlüğü olmalı ve bir şekilde orta yol bulunmalı. Bu çağ dışı uygulama kalkmalı. Beşiktaş ve Galatasaray aralarındaki deplasman yasağını kaldırdı. Fenerbahçe ile bizim yıllardır rekabetimiz var. 13 yıldır biz Kadıköy’e gidemiyoruz, onlar buraya gelemiyor. Ben hiçbir olay olacağını düşünmüyorum ama treni bu sene kaçırdık. Belki seneye yasaklar kalkar, biz de güzelce gider, takımımızı destekleriz. Deplasman yasağının kaldırılması en güzel bize yakışır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA