Radyo Sputnik’te "Seyir Hali" programına konuk olan Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Vedat Bulut, deprem bölgesindeki sağlık sorunlarına değinirken, uyuz salgını tehlikesine dikkat çekti.

'ASİ NEHRİ ÜSTÜNE TUVALET KURMAK BÜYÜK BİR HATADIR'

Deprem çadırlarının kurulduğu alanların iç içe ve kalabalık olmasına değinen Bulut, salgın hastalıkların ortaya çıkasındaki en büyük nedenin tuvalet alanlarının doğru şekilde kurulmamış olmasına bağlayarak şu ifadelerde bulundu:

"Kalabalık yaşam alanlarından kaynaklı bölgede bir uyuz salgını var. Depremden önce uyuz ilaçlarına ulaşımda sıkıntılar vardı deprem ile bu sıkıntılar artarak devam etti. Türk Eczacılar Birliği’nin özverili çalışmaları ile gezici eczaneler kurulmuş olsa da bu problem çözülemedi. Salgın hastalıkların ortaya çıkmasındaki en büyük neden tuvalet ihtiyaçlarının giderilememiş olmasıdır. Örneğin, Hatay’da tuvaletler Asi Nehri üzerine yerleştirildi. Bu büyük bir hatadır, sizin tuvaletleri tank üniteleri ya da kanalizasyon bağlantıları ile kurmuş olmanız gerekirdi."

GÖÇ DALGASINA KARŞI UYARI

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'dan Ömer Çelik'e yanıt İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'dan Ömer Çelik'e yanıt

Yaşanan depremler sonrası büyükşehirlerden köylere çok fazla göç olduğunu bu yüzden göç alan küçük ilçe ve köylerde sağlık merkezlerinin düzenlenmesi gerektiğini aktaran Vedat Bulut, "Kentlerden köylere ciddi göçler yaşandı ve köylerde kapasitelerinin üzerinde nüfus yoğunlukları oluştu. Deprem bölgesinin çevresinde yer alan illerimiz de yoğun bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldılar. Buralarda salgın hastalıkların önüne geçilebilmesi için gelişen yeni nüfus yapılarına göre aile sağlığı merkezlerinin yeniden yapılandırılmaları gerekiyor. Ayrıca bölgedeki en temel sorunlardan birisi de depremzede hekimlerin çalışmaya zorlanmalarıydı. Türkiye’nin diğer vilayetlerinden gelen hekimler ile depremzede hekimlerin yer değiştirmeleri daha doğru olurdu" diyerek uyarılarda bulundu.