Türk Tabipleri Birliği, iktidar partisi milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan teklifin yasalaşması halinde son derece ciddi sorunlara yol açacak maddeler içerdiğine vurgu yaptı.

Fazıl Say'dan Kılıçdaroğlu'na teşekkür mesajı: Ver elini hayat, devam Fazıl Say'dan Kılıçdaroğlu'na teşekkür mesajı: Ver elini hayat, devam

'BELİRSİZ, MUĞLAK, YORUMA AÇIK'

TTB’den yapılan açıklamada, "Teklifteki en ciddi sorun, komplikasyon/malpraktis ayrımının örtülü biçimde ortadan kaldırılmaya çalışılmasıdır. Hekimler için meslekten men cezası gerektiren durumlar belirsiz, muğlak, yoruma açık ifadelerle tanımlanmıştır” denildi.

'TELAFİSİ OLMAYAN ZARARLAR DOĞURUR'

Teklifle TTB’ye yasa ile tanınan ‘Meslek etik kurallarını koruma, geliştirme ve hekimleri etik ilkelere göre denetleme’ yetkisinin Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslekleri Kuruluna verilmek istendiğine dikkat çekilerek “Bu denli muğlak ifadelerle hekimleri meslekten men yetkisi hiçbir bürokrata verilemez! Teklifin yasalaşması halinde, hayati risk barındıran tıbbi işlemleri yapan hekimlerin sayısı daha da azalacak, hekimler mesleklerinden daha da uzaklaşacaktır” denildi.