Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, sosyal medyada TSK’nin kimyasal silah kullandığı iddiaları ile ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) suç duyurusunda bulundu ve Demirtaş hakkında soruşturma başlatıldı.

Bu paylaşımdan dolayı Demirtaş hakkında 100 bin liralık tazminat davası açıldı.

MSB'DEN NÖBETÇİ MAHKEMEYE 'ACELE' KODLU TALİMAT

Milli Savunma Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Ankara Nöbetçi Hukuk Mahkemesi’ne 26 Ekim tarihinde yazılan, “Acele” başlıklı müzekkerede şu ifadelere yer verildi:

Altılı masaya 'boykot' çağrısı: Kimse anayasadan üstün değildir Altılı masaya 'boykot' çağrısı: Kimse anayasadan üstün değildir

“Selahattin Demirtaş tarafından Twitter hesabından 19.10.2022 tarihinde yaptığı sosyal medya paylaşımdaki ifadelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kişilik haklarına, onur ve saygınlığına verilen zararın tazmini amacıyla ekte sunulan dava dilekçesi doğrultusunda söz konusu paylaşımın yapıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte manevi tazminatın Selahattin Demirtaş tarafından ödenmesine, yargılama gideri ve vekalet ücretinin davalı üzerine bırakılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.”

msbden nobetci mahkemeye

DEMİRTAŞ'IN AVUKATINDAN SERT TEPKİ

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, sosyal medya hesabından ilgili yazıyı paylaşarak şu ifadeleri kaydetti:

"Milli Savunma Bakanlığı, Sn Demirtaş’a tazminat davası açıyor, açabilir tabi. Ancak dava, Tuğgeneral imzalı ve “ACELE” kodlu bir yazı (müzekkere) ile açılıyor. Hani Mahkemelere emir ve talimat verilemiyordu! Talimatın belgesi bu."

Karaman'ın paylaştığı yazı şu şekilde:

mahsuni karaman tweet 25 kasim 2022

Polemik Haber