Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamaları Türk-İş’te rahatsızlık yarattı. 

Kulislerde öncelikle, Türk-İş’in “açlık-yoksulluk” araştırmasını 35 yıldır yaptığına dikkat çekilirken bakanın bir dönem resmi olmasa da Türk-İş’e genel başkan başdanışmanı olarak gelip gittiğine işaret edildi. Bu kapsamda da Bilgin’in o dönemlerde Türkiye’nin en eski araştırmaları arasında yer alan çalışmayı eleştirmediğine yönelik atıflar yapıldı. 

'8 BİN LİRA OLSUN DİYEN BAŞKANLARIN DA OLDUĞU BİLİNİYOR'

AK Parti-HÜDA PAR ittifakı iddialarına Numan Kurtulmuş'tan açıklama AK Parti-HÜDA PAR ittifakı iddialarına Numan Kurtulmuş'tan açıklama

Öte yandan Bilgin’in “8 bin liranın üzerine çıkmayın” diyen sendikalar olduğu açıklaması ise kulislerde konuşulanlara göre doğru. Türk-İş’te asgari ücret teklifi belirlenmeden önce yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında genelde 8 bin 500-9 bin 500 lira arasında rakamlar dile getirilmişti. Ancak “8 bin lira olsun” diyen sendika başkanlarının da olduğu biliniyor. Ayrıca bu toplantıda 9 bin 500 liranın üzerinde rakam telaffuz edilmediğine de dikkat çekildi. Sendikaların temel kaygısının bakanın da açıkladığı gibi asgari ücretin toplu sözleşme ile belirlenen rakamların üzerine çıkacağı, bu durumda sendikaların hiçbir anlamının kalmayacağı şeklinde olduğu belirtildi. Bu durumda aidat ödememek için sendikalardan istifaların da olabileceğine dikkat çekildi.(Cumhuriyet)