Seçimin 14 Mayıs'ta yapılacağının açıklanmasının ardından anket şirketlerinin seçime yönelik çalışmaları devam ediyor.

Medyascope'un yayınına katılan Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, "Seçimlere hep Tayyip Erdoğan önde başlardı, muhalefet oylarını yükseltmeye çalışırdı. Şimdi muhalefet önce başlıyor, Erdoğan oyunu artırmaya çalışıyor. Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz" ifadelerini kullandı.

'DEPREMDE SAHADA OLAN PARTİLERDİ'

Selçuki, "Depremden sonra yaptığımız ilk ankette Memleket Partisi'nde bir hareketlenme gördük" dedi. O dönemde Zafer Partisi ve Türkiye İşçi Partisi'nde de aynı yükselişi gördüklerini söyleyen Selçuki, "Neden? Korkunç bir tepki vardı depremde. Sahada olan, o tepkiyi alabilen partilerdi bunlar" dedi.

'AK PARTİDEN ALDIĞI OYLAR VAR'

"3-6 Mart döneminde altılı masa krizi yaşandı. Muharrem İnce muazzam bir alan buldu kendine. İYİ Parti'den oyları aldı. CHP'ye kızan seçmenin oylarını aldı. AK Parti'den aldığı oylar vardı. Öyle olunca oyları yüzde 5.5'e kadar çıktı.

Memleket Partisi'nin oylarına baktığımızda çok büyük kısmının ilk defa oy kullanacak ve genç seçmenden geldiğini görüyoruz. Depremde yükselen öfke, müesses nizamı temsil eden öfke adresini gençler bakımından Memleket Partisi'nde buldu."

'SİLİNİRLER SİYASET SAHNESİNDEN'

"Biz anket yapmadık ama güvendiğim şirketlerin anketlerine baktığımızda Muharrem İnce'nin partisinin oldukça üzerinde birinci tur desteği var gibi gözüküyor.

İnce'nin Kılıçdaroğlu'nu geçerek ikinci tura kalmasına ihtimal vermiyorum. Dikkatli kullanılması gereken bir potansiyel var. En değerli olduğu an şu an. Çünkü mega kampanyalar ortaya çıkacak. Seçim ikinci tura kalırsa elinde bir pazarlık gücü kalmıyor.

Muhalefet seçimi kazanamazsa hangi aktörün ne tür pozisyon aldığının bir önemli yok. Silinirler siyaset sahnesinden. Buna Memleket Partisi de dahil."

'ÇOK BÜYÜK BİR TEPKİ VAR'

Kılıçdaroğlu yeni dönem milletvekilleri ile görüştü Kılıçdaroğlu yeni dönem milletvekilleri ile görüştü

"Biz CHP'yi yüzde 27-28 bandından ölçüyoruz. En son Mayıs 2022'de ölmüşmüştük. İYİ Parti 15'ten 10'a düştü bu arada. Bir kısmı Muharrem İnce'ye gitti. AK Parti'den de giden oldu bu arada. Deprem sonrası özellikle. Çok büyük bir tepki var."

CHP-HDP

"Ben HDP'nin aday göstermeyeceğini düşünüyorum. Kılıçdaroğlu'na destek ne getirir ne götürür. Ben götürüsünün çok olacağı kanaatinde değilim. Bu konu yeni bir konu değil, bir senedir konuşuyoruz zaten. HDP'nin talepleri de karşılanmış durumda. HDP'nin talebi olduğu için değil altılı masanın demokratikleşme vizyonu içinde var. HDP'nin bakanlık istemediğini biliyoruz. Dolayısıyla dünkü görüşmenin sonucuna bakılınca üç ay öncesine göre hiçbir şey farklı değil. Görüntü verilmesi tabii büyük bir farklılık ama kampanya başladı."

'ERDOĞAN OYUNU ARTTIRMAYA ÇALIŞIYOR'

"Son 20 yılda olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Seçimlere hep Tayyip Erdoğan önde başlardı, muhalefet oylarını yükseltmeye çalışırdı. Şimdi muhalefet önce başlıyor, Erdoğan oyunu artırmaya çalışıyor. Son 20 yılda ilk kez bu dinamiği görüyoruz.

En derin fay hatlarının aşıldığını düşünmüyorum. Kimsenin bu saatten sonra bu işi bozan olma riskini alacağınız sanmıyorum. Milletvekili listelerini de atlatırlarsa pek bir şey kalmıyor."