Türkiye'de iki ayrı mahkeme, peş peşe iki ayrı ‘hakaret' davasını sonuçlandırdı. Bartın'da 4 kadının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı “Terörist, sürtük” sözlerinden dolayı şikayetçi oldu. Bartın Cumhuriyet Savcılığı, şikayetle ilgili soruşturmaya gerek görmedi.

AYM'nin yeni başkanı belli oldu AYM'nin yeni başkanı belli oldu

BASIN AÇIKLAMASINA DAVA

İkinci dava ise Samsun'da görüldü. Samsun Kadın Dayanışması, 20 Mart 2021 günü, İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi üzerine toplantı düzenledi. Toplantıda basın açıklamasını okuyan Sevil Topaloğlu Uçak “Tek adam rejiminin bir kez daha neler yapmak istediğini neleri yaptığını çok iyi görüyoruz. Kadınları koruyacağız dedi ama gece saat 02.00'de İstanbul Sözleşmesini kaldırarak aslında gerçek yüzünü göstermiştir. Yani bu ülkenin Cumhurbaşkanı aslında bizim Cumhurbaşkanımız değil, kesinlikle kabul etmiyoruz. AK Parti Cumhurbaşkanıdır. Daha dün öz babası tarafından tecavüz edilen çocuğun çocuğu oluyor, çocuğuna tecavüz eden bir adamı cezalandırmadı bu ülkenin Cumhurbaşkanı ama gelip İstanbul Sözleşmesi'ni feshedebiliyor, bu kadar yüzsüz yani” ifadesini kullandı. Bunun üzerine Uçak hakkında Cumhurbaşkanına alenen hakaret suçundan dava açıldı.

‘Sürtük’e ceza yok ‘Yüzsüz’e ceza var

'HUKUK KENDİLERİNE İŞLİYOR'

Uçak'a önce 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Ardından mahkeme bu cezada 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 11 ay 20 güne düşürdü, hükmün açıklamasını geri bıraktı. Uçak, “Hukukun herkes için eşit işlediğini söylüyorlar ama Bartın'daki karar ve bana verilen ceza gerçekte böyle olmadığını gösteriyor. Cumhurbaşkanının söyledikleri suç sayılmadı, ben ceza aldım. Hukuku sadece kendileri için işletiyorlar bunu bir kez daha gördük” dedi.

Uçak'ın avukatı Umut Alkaç ise “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin birçok kararında idarecilerin ağır eleştirilere katlanma yükümlülüğü bulunduğu belirtilmiştir. Müvekkilimin Cumhurbaşkanı'na hakaret kastı olmamıştır. Ama cezaya çarptırıldı” diye konuştu.(Sözcü)