İspanya merkezli El Pais gazetesine konuşan iki kaynak, dünyada 804. ve kendi ülkesinde 10. sırada yer alan Sara Khadem'in misilleme korkusu nedeniyle turnuvadan sonra İran'a dönmeyi planlamadığını söyledi.

ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması! ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması!

Bunun yerine, Khadem ve kocası ve çiftin küçük çocuğu, İspanya’da henüz ismi verilmeyen bir şehre taşınacak. Ailenin halihazırda oturma izni alıp almadığı veya sığınma talebinde bulunup bulunmadıkları belirsizliğini koruyor. Ancak ülkede bir daireleri olduğu belirtiliyor.

DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU

Haber, Sarasadat Khademalsharieh olarak da bilinen Khadem'in, Kazakistan'ın Almatı kentinde düzenlenen Fide World Rapid ve Blitz Chess şampiyonalarında ikinci gün başörtüsü olmadan oynadığı için dünya çapında manşetlere çıkmasından sonra geldi.

25 yaşındaki oyuncu, eylül ayında hükümet karşıtı protestoların patlak vermesinden bu yana İran'ın kadınlara yönelik katı kıyafet yönetmeliğine meydan okuyan bir dizi kadın sporcunun son üyesi oldu. Protestocular, 1979 devriminden bu yana İran yönetimine en cesur meydan okumalardan birini yaparken, İranlı sporcular ve ünlüler gösterilere destek veriyor.

‘YANLIŞLIKLA DÜŞTÜ’ AÇIKLAMASI

Ekim ayında İranlı dağcı Elnaz Rekabi, Güney Kore'de başörtüsü olmadan yarıştıktan sonra Tahran'a dönüşünde bir kahraman gibi karşılandı. Rekabi özür diledikten ve başörtüsünün kazara düştüğü konusunda ısrar ettikten sonra aktivistler, yorumların İranlı yetkililerin baskısı altında yapıldığına dair endişelerini dile getirdiler.

Haftalar sonra, İranlı okçu Parmida Ghasemi'nin Tahran'daki bir ödül töreni sırasında seyirciler onu alkışlarken başörtüsünü düştüğünü gösteren bir video ortaya çıktı. Ghasemi daha sonra başörtüsünün kaydığını fark etmediğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER