Kremlin, Putin'in Savunma Bakanı Sergei ŞoYgu'ya Ortodoks Noeli için Cuma günü öğle gününden Cumartesi gece yarısına kadar Ukrayna'daki tüm temas hattı boyunca geçici bir ateşkes ilan etmesi talimatını verdiğini söyledi.

Putin ise, "Ortodoks inancına sahip çok sayıda vatandaşın çatışma bölgelerinde yaşadığı gerçeğine dayanarak, Ukrayna tarafını ateşkes ilan etmeye ve Noel Arifesi ve Günü'ndeki ayinlere katılmalarına izin vermeye çağırıyoruz" dedi. 

Arnavutluk’ta polis suç örgütlerinin ‘güvenlik kameraları’yla uğraşıyor Arnavutluk’ta polis suç örgütlerinin ‘güvenlik kameraları’yla uğraşıyor

‘DİNİ İLERLEYİŞİ İÇİN KULLANIYOR’

Başkan Volodymyr Zelenski, Rusya'nın ateşkes duyurusunu reddetti ve Moskova'nın duyuruyu yalnızca Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki ilerleyişini durdurmak ve daha fazla adam seferber etmek için yaptığını söyledi.

Zelenski, "Artık Noel'i, Donbas'taki çocuklarımızın ilerleyişini durdurmak ve teçhizat, cephane ve seferber edilmiş birlikleri mevzilerimize yaklaştırmak için kısa da olsa bir örtü olarak kullanmak istiyorlar" dedi.

‘ARKASINA SAKLANMAYIN’

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mikhail Podolyak, Rusya'nın açıklamasını "ikiyüzlülük" olarak nitelendirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya "işgal altındaki toprakları terk etmelidir ancak o zaman 'geçici bir ateşkes' olur. İkiyüzlülüğünüzü kendinize saklayın” diye kaydetti. 

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov da benzer şekilde Rusya'nın ateşkes önerisini reddetti ve Moskova'yı "Hıristiyan bayramının arkasına saklanmakla" suçladı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER