İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre Av. Ahmet Cevdet Kaya (57), müvekkili Figen Dağ’a (62) iyi bir kazanç elde edebileceği bir öneride bulundu. Savcılık iddianamesine göre Av. Kaya, Dağ’a, batık bankaların borçları nedeni ile TMSF’ye geçen bir dizi değerli gayrimenkul olduğunu söyledi.

Av. Kaya, Ulus Park Evleri adı verilen projede yüzde 80-90 seviyesinde biten dairelerin olduğunu kaydetti. Av. Kaya’nın önerisi Dağ’a makul geldi. Kaya, Dağ adına söz konusu dairelerden alabileceğini söyledi.

DAİRE ALMASI İÇİN VERDİ

Dağ, elindeki hisse senedini bozdurarak 2,8 milyon lirayı avukatı Kaya’ya, kendisi için daire alması için verdi. Kaya, bir süre sonra da Dağ’dan, bu kez kendisi için Gebze’de almak istediği bir arsa için 500 bin lira aldı.

SAHTE SENET İDDİASI

Aradan bir süre geçtikten sonra Dağ, söz konusu daireleri alamadı. Dağ bu kez verdiği paranın iadesini istedi. Kaya bu kez, Dağ’a 10 Mart 2009 ödeme tarihli bir senet verdi. İddiaya göre söz konusu senet sahte çıktı.

10 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Dağ, verdiği parasını alamayınca eski avukatı hakkında suç duyurusunda bulundu. Adalet Bakanlığı, Kaya hakkındaki soruşturmanın izne bağlı olmadığını bildirdi. Bakanlık yazısı sonrası Kaya hakkında ‘dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı. Kaya’nın 3 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bir sonraki duruşması önümüzdeki ocak ayında yapılacak.

AK Parti'den tarikattaki çocuk istismarına tepki: Lanetli bir suçtur, suçlu kim olursa olsun karşısındayız AK Parti'den tarikattaki çocuk istismarına tepki: Lanetli bir suçtur, suçlu kim olursa olsun karşısındayız