Katar'da düzenlenen ve dünyadan on binlerce futbol taraftarının yerinden takip ettiği Dünya Kupası, deve gribi salgını tehlikesini yeniden gündeme getirdi.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre uzmanlar, öldürücü deve gribinin Dünya Kupası'yla beraber yeni bir salgına dönüşebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. İngiliz sağlık yetkilileri, Katar'dan dönen taraftarlara deve gribi belirtileri göstermeleri halinde derhal sağlık merkezine gitme tavsiyesinde bulundu.

TEDAVİSİ YOK!

Son dönemde Türkiye'de de gündeme gelen, bulaşması halinde yüzde 40 oranında ölümle seyreden, ani solunum yetmezliğine sebep olan deve gribinde, Covid ve gripte de yaygın olan ateş, titreme, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtiler görülüyor. İlk defa 2012’de Suudi Arabistan’da tespit edilen deve gribi, o dönemde bölgede çok sayıda kişinin hastaneye akın etmesine yol açmıştı.

Bugüne kadar 3 bine yakın vaka sayısı tespit edilirken, vakaların üçte biri hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar, Dünya Kupası için Katar'a seyahat edenlere develerle ve deve ürünleriyle temastan kaçınmalarını tavsiye ediyor. İnsandan insana hava yoluyla da bulaşabilen deve gribi, Covid-19'la aynı virüs ailesinden geliyor.

Fahrettin Koca'dan hastane randevusu açıklaması Fahrettin Koca'dan hastane randevusu açıklaması

Deve gribine karşı özel bir tedavi yöntemi bulunmaması da uzmanları endişelendiriyor.

Dünya Kupası’nın ilk günlerinde Dünya Sağlık Örgütü de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün, Umman, Kuveyt, Yemen ve Lübnan’da endişeye yol açan deve gribi konusunda uyarılarda bulunmuştu.