6 Şubat tarihli depremlerin ardından, "deprem ülkesi" olarak adlandırılan Türkiye'de olası depremler ve alınması gereken tedbirler gündemde kendine yer edindi. 

Greenpeace Akdeniz'den deprem raporu Greenpeace Akdeniz'den deprem raporu

'40 BİN BİNANIN ÇÖKME RİSKİ VAR'

Prof. Dr. Naci Görür ile Prof. Dr. Derin Orhon, tv100 kanalında yayınlanan bir programa katılarak açıklamalarda bulundurlar. Prof. Dr. Derin Orhon, İstanbul'da 40 bin binanın çökme riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Orhon, "Her enkaz başına 10 tane arama-kurtarma elemanı gerektiğini düşünürsek 400 bin elemandan bahsediliyor" ifadelerini kullandı.

'ANADOLU LEVHASI HAREKET ETTİ'

Son günlerde Kayser'i de meydana gelen depremlere dair açıklamada bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Kahramanmaraş’ta ve Gaziantep’te büyük depremler oldu. Bu büyük depremler Türkiye’yi 7 metreye yakın bir şekilde güneye doğru hareket ettirdi.
Hareket eden bizim Anadolu levhası. Hareket ettiği sınır ise Doğu Anadolu fayı. Böyle büyük bir hareket söz konusu olursa o levhanın içinde olan irili ufaklı fayların özellikle sınır faylara da herhangi bir şekilde enerji transfer etmek suretiyle oradaki stres alanında önemli değişikliklere neden olur" ifadelerini kullandı.

Depremler sonrası faylardaki stres değişikliklerine değinen Görür,Özellikle Sivas, Kayseri, Bingöl arası ve Adana yöresi hatta Kıbrıs’ta irili ufaklı depremler olursa sürpriz olmayacaktır ama ‘Şu tarihte, şu kadar büyüklüğünde deprem olacak’ diyemiyoruz. Kayseri’de fazla deprem görüyorsanız bu Kahramanmaraş depreminin sonucudur” dedi.

MARMARA'DA DENİZİN İÇERİSİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Olası Marmara depremi hakkında açıklamalarda bulunan Naci Görür, Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde denizin içerisinde bir deprem bekliyoruz dedi. Marmara depreminin İstanbul'a etkileri hakkında konuşan Görür, "İstanbul etkilenecek diye beklesek de güney kolunda da stres birikiyor ve güney kolda kimi parçalar var ki en son depremlerini 1800’lü yıllarda yapmıştır. Marmara Bölgesi’nin özellikle batısında Silivri ile Tekirdağ arasında olan yerlerde 4.0 büyüklüğünde veya 4.0 büyüklüğünün altında sık sık depremler olur. Bunlar bir anlamda tektonik faylara bağlı depremler değildir. O bölgede denizin dibinden yani arzın içinden önemli miktarda gaz çıkışları olur. Marmara’da olan her deprem de Kuzey Anadolu Fayı’nın içerisindedir. Güney kolda Bursa, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde depremler olur, onlar ise Kuzey Anadolu Fayı’nın güney koluyla ilgilidir. Marmara depremi tek bir ili değil o bölgeyi de etkileyecektir. Yani bölge Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolundan çok uzak bir bölge değil” dedi.

'DİRENÇLİ KENTLER YAPALIM'

Ormana değil ağaca bakacağız diyerek  işin sayısal istatistiğe indirgenmesini eleştiren Prof. Dr. Derin Orhon “Depremi mümkün mertebe az hasarla ortadan kaldırmamız lazım. Geçtiğimiz depremde biz sayılarla konuşuyoruz. Yani bu işi sayılara dökmek işin anlamını ortadan kaldırıyor, dolayısıyla biz ormana değil ağaca bakacağız. Bu sistemin bütün bileşenleri depreme bu gözle bakması lazım. ‘Dirençli kentler yapalım’ diyoruz ama kentlerimiz dirençli değil. Deprem olacak bundan kaçış yok ama buna hazır mıyız? Müdahale çok önemli, bu felaketi mümkün mertebe az hasarla ortadan kaldırmamız lazım, en sonunda da biz bunları iyileştireceğiz” ifadelerini kullandı.

'İSTANBUL'DA 40 BİN BİNANIN ÇÖKECEĞİ SÖYLENİYOR'

Şu anda toplumda korku ve telaş olduğunu dile getiren Prof. Dr. Orhon, “Bu korkunun bilince dönüşmesi lazım. Herkesi tarama işine dahil etmek lazım. Bunun da eğitimini vermek lazım. Eğitim çok önemli. Risk yönetiminden çıkıp, kriz yönetimine girildiği zaman kötü örnekler gördük ve yaşadık. İstanbul’da şu anda 40 bin binanın çökeceği söyleniyor. 40 bin bina bence iyimser bir rakam. Her enkaz başına 10 tane arama-kurtarma elemanı gerektiğini düşünürsek 400 bin elemandan bahsediliyor. Bizim deprem oluncaya kadar bu 40 bini düşürmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

(KAYNAK)