Babacan, İzmir Kongresi'nde konuştu! Babacan, İzmir Kongresi'nde konuştu!

6 Şubat depremlerinin ardından uzmanların tüm 'deprem ve artçılar devam ederken konut yapımına başlanmasın' uyarılarına rağmen yapılacak konutların ihalelerine devam ediliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ birçok ihaleye çıkarken, ihaleleri alan firmaların AK Parti'ye yakın firmalar oldukları iddia edildi.

BİLAL ERDOĞAN'IN ARKADAŞINA İHALE

Cumhuriyet’te yer alan Şeyda Öztürk’ün haberine göre Gaziantep Şehitkamil’deki 571 konut inşaatı ve altyapı düzenlemesi için bakanlık 2 Mart’ta 979 milyon 874 bin 881 bin TL’ye ihaleye çıktı. İhaleyi de Alioğlu Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve İlk Yapı İnşaat Ticaret Anonim Şirketi aldı. Şirkette daha önce yöneticilik yapan Aykut Emrah Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı.  Polat, Kızılay’da yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapıyor.

BAYRAKTAR'LARA 42 KAMU İHALESİ!

Öztürk ihalelerin yandaş firmalara verildiğini belirterek haberinde şu ifadeleri kullandı: "Yine Gaziantep Şehitkamil’de 464 konut inşaatı, 1 adet 10 dükkânlı ticaret merkezi ve 1 cami inşaatı işi için 2 Mart’ta ihaleye çıkıldı. Yaklaşık maaliyeti 891 milyon 201 bin 503 TL olarak belirlenen ihaleyi 899 milyon TL’ye Aydur İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi Turizm Taşımacılık Hizmetleri Limited Şirketi aldı. 

Bayraktar Holding’in yönetim kurulu onursal başkanı Hüseyin Bayraktar, Aydur İnşaat’ın da sahibi. Bayraktar aynı zamanda eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da akrabası olarak biliniyor. Bayraktar sadece Aydur İnşaat’la birlikte 2011’den bu yana 42 kamu ihalesi aldı. Şirket bu ihalelerden 3 milyar 137 milyon 541 bin 837 TL kazandı."

(KAYNAK)