1,5 milyar Facebook kullanıcısının kişisel verileri satışa çıkarıldı

1,5 milyar Facebook kullanıcısının verilerinin ele geçirildiği iddia edildikten kısa süre sonra bu veriler satışa çıkarıldı. 1 milyonunu 5 bin dolara satan hacker’ın sunduğu örnek veriler, her hesabın verilerinin gerçek olduğunu gösteriyor.

Yaşam 05.10.2021, 07:41 05.10.2021, 07:48
1,5 milyar Facebook kullanıcısının kişisel verileri satışa çıkarıldı

Facebook ve bünyesi altındaki Instagram ve WhatsApp’a 4 Ekim akşamı yaklaşık 7 saat erişim soYetkililer sorunu çözmeye çalışırken sorunun kökeniyle alakalı birçok iddia ortaya atılıyor. Şimdi ortaya çıkan, oldukça ciddi bir durumdan bahsedeceğiz. Ancak bunun sitelerin çökmesiyle ne kadar alakalı olduğunu şimdilik bilemiyoruz.

Yeni gün yüzüne çıkan bilgilere göre bir hacker forum sitesinde 1,5 milyar Facebook kullanıcısının verilerinin ele geçirildiğine dair bir gönderi paylaşıldı. Bu paylaşım eylül sonunda yapıldı. Şimdi ise sitede yazana göre bu veriler satışta.

22 Eylül tarihinde forumda paylaşılan gönderiye göre halihazırda 2,89 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook, büyük bir sızıntıya maruz kaldı. Hacker, 1,5 milyar Facebook hesabının birçok türde verisini elinde tuttuğunu iddia etti. Böylesine büyük bir veri hırsızlığı ise kolayca tarihin en büyük Facebook veri sızıntısı olarak kaydedilmiş durumda. Ele geçirildiği iddia edilen kişisel veriler şu şekilde:

İsim, soyisim
E-posta adresi
Konumu
Cinsiyeti
Telefon numarası
Kullanıcı adı

Hacker’ın sattığı verilerin potansiyel alıcıları, usulsüz reklamcılar ve siber suçlular. Bu kişiler ister 1,5 milyar kişinin kullanıcı verilerini topluca alma, ister belli miktarda kullanıcı verisi alma opsiyonuna sahip. Hacker, 1 milyon kullanıcıya ait verileri 5 bin dolara satıyor. Sunulan örnek veriler ise verilerin kopya olmadığına ve gerçek olduğuna işaret ediyor.

SIZINTI GEÇTİĞİMİZ YILKİ SIZINTIDAN BAĞIMSIZ

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den de verilerin bulunduğu, yine satış yapmak amacıyla bir Facebook sızıntısı gerçekleştirilmişti. Bir hacker, 500 milyon Facebook kullanıcısının verilerini çalıp tüm verileri 30 bin dolara satışa çıkarmıştı. Yine e-posta, yaş, adres ve benzeri birçok bilginin elde edildiği bu sızıntı, görünüşe göre şu an bahsediyor olduğumuz sızıntıyla örtüşmüyor. Yani yeni hacker ilanındaki veriler hali hazırda çalınmış bilgiler değil.

TELEKOM İNTERNET DE SORUN YAŞANIYOR

Akşam saatlerinden itibaren başlayan Facebook, Instagram ve WhatsApp bağlantı sorunlarının yanında anlık olarak Türk Telekom kullanıcıları internet bağlantı sorunları bildiriyor.

Gelen ilk bilgilere göre sorun özellikle Marmara ve Ege bölgesinde etkiliyken Akdeniz ve ülkenin geri kalanında da benzer erişim problemleri yaşanıyor. Türk Telekom'un henüz bir açıklama yapmadığı durum hakkında sosyal medyada pek çok kullanıcı şikayetlerini dile getiriyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu