Araştırma: Kahve içmek kronik karaciğer hastalığı riskini azaltabilir 

Espressodan hazır kahveye kadar, kahve milyonlarca insan için günlük rutinin bir parçasıdır. Şimdi araştırmalar, kahvenin kronik karaciğer hastalığı riskini azalttığını öne sürüyor.

Yaşam 22.06.2021, 14:54
Araştırma: Kahve içmek kronik karaciğer hastalığı riskini azaltabilir 

Kronik karaciğer hastalığı tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Yeni çalışma, kahve içmenin fayda sağlayabileceğini öne süren en son çalışmadır ve önceki çalışmalar, kahvenin karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini ve alkole bağlı karaciğer hastalığı riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

11 YIL BOYUNCA TAKİP EDİLDİ

BMC Halk Sağlığı dergisinde yazan Roderick ve meslektaşları, belirli koşullarla ilişkili genetik ve çevresel faktörlerin seçilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir proje olan UK Biobank'taki 494 bin 585 katılımcıdan gelen verileri nasıl analiz ettiklerini bildird.

Tüm katılımcılar, projeye kaydolduklarında 40 ila 69 yaşları arasındaydı ve başlangıçta kahve içen 384 bin 818 kişiyle karşılaştırıldığında, kahve tüketmeyen 109 bin 767 kişi vardı.

Ekip, yaklaşık 11 yıllık süre boyunca katılımcıların karaciğer sağlığına baktı ve 301 ölüm ve bin 839 basit karaciğer yağlanması ile 3 bin 600 kronik karaciğer hastalığı vakası buldu.

FAZLA TÜKETMEK İŞE YARAMAZ

Analiz, vücut kitle indeksi, alkol tüketimi ve sigara içme durumu gibi faktörleri hesaba kattıktan sonra, herhangi bir miktarda ve herhangi bir türde kahve içenlerin, kronik karaciğer hastalığı veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskinin yüzde 20 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, kahve içenlerin kronik karaciğer hastalığından ölme riski yüzde 49 daha düşük.

Ekip, etkinin büyüklüğünün tüketilen kahve miktarıyla günde yaklaşık üç ila dört fincana kadar arttığını ve bunun ötesinde tüketimdeki daha fazla artışın ek bir fayda sağlamadığını söyledi.

‘’KAHVEDEN KAHVEYE DEĞİŞİYOR’’

"Ancak, yüksek risk altındaki kişilerde ciddi karaciğer hastalığını önlemek için etkili bir müdahale olabileceği konusunu gündeme getiriyor" diyen Roderick, karaciğer hastalığı üzerinde yararlı etkiler gösterebilecek çok sayıda bileşen olduğunu ve bunların kahve çeşitleri arasındadeğişiklik gösterdiğini belirtti.

British LiverTrust'tanVanessaHebditch, araştırmanın kahvenin karaciğer sağlığına iyi geldiğine dair artan kanıtlara katkıda bulunduğunu söyledi.Hebditch, "Ancak, insanların sadece kahve içerek değil, aynı zamanda alkolü azaltarak ve iyi egzersiz yaparak ve iyi beslenerek sağlıklı bir kiloda kalarak karaciğer sağlığını iyileştirmeleri önemlidir" dedi.
(Guardian) 
 

Yorumlar (0)
23
açık