Aykut Torunoğulları yazdı... 'İhtiras'

Yazar Aykut Torunoğulları, 'İhtiras' hakkında bir yazı kaleme aldı. Torunoğulları yazısında, "İhtiras; doymamazlık, aşırı istek, kendini kaybedecek kadar gözü dönmüşlük anlamına gelir" ifadelerine yer verdi. 

Aykut Torunoğulları yazdı... 'İhtiras'

İŞTE AYKUT TORUNOĞULLARI'NIN O YAZISI:

İhtiras korkunç bir duygudur.

Kaybetmeye başladığını anlayınca hesapsızca, düşüncesizce saldırıya geçirir. Oysa geriden gelecek zararları, tahribatları düşünmeden, hesap etmeden ve kendinden başkası yokmuş gibi...

Kendi ırkımdan, soyumdan başka tanımam gibi davranırsan; beraber yaşadığın bütün bu dünyaya ait insanların kalbini kazanmazsan; kalp hastası! olarak yaşarsın, kaçınılmaz..

Çöldeki deve; çöl dikeni yiyince damağı kanar ve ılık kanın tadını çok sever. Gelen lezzeti kandan değil, dikenden bilir. Böylece diken yemeye devam eder ve sonunda kan kaybından ölür. Araplar devenin diken yemesine ha-re-se (kendi kanında boğulmak)derler. Yani İHTİRAS!

İhtiras; doymamazlık, aşırı istek, kendini kaybedecek kadar gözü dönmüşlük anlamına gelir. Sonu gelmeyen, bitip tükenmek bilmeyen aşırı tutku, istek, şiddet ve gözü dönmüşlükle bir şeyleri arzu etmek; insanı sonu gelmez bir boşluğa sürükler. İnsanın sahip olduklarının değerini bilmesi ve gereğini yapması için uğraşması lazım.. Sahip olamadıklarına ulaşmak içinse, kontrollü ve ölçülü bir istek içinde gereken şartları yerine getirerek yürümesi gerekir. Yoksa aşırı istek, aç gözlülük, kendini kaptırma, saplantı, tamah, tutku, iptila, hırs...hiç anlamadan içten içe yok eder insanı.

Eğer hayatınıza; duygu sömürüsünden, yalana; ihanetten, şantaja kadar uzanan ve amacına ulaşmak için her yolu mübah gören ihtiras tutkunu birilerini alırsanız işte o zaman hayatınızın da en büyük hatasını yapmış olursunuz. Çünkü bedeninize; sizi yok edene kadar uğraşacak ve doymak bilmeyecek bir canavar yerleştirmişsinizdir artık..

İhtiras tehlikelidir! Uzak durun...


 

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 2

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.

 • 3

  Trabzon'u karıştıran görüntü

  Trabzon Akçaabat'ta bulunan Kayabaşı Yaylası'nda Arap turistlerin satın aldığı arsa üzerine yaptıkları iki konutun dış cephesindeki ‘haç' sembolü Trabzon'u karıştırdı. Gelen tepkiler üzerine sembol yıkıldı.

 • 4

  İmamoğlu'ndan Yenikapı'daki araçlarla ilgili ilk açıklama

  Yenikapı'da eski dönemden kalma 'ihtiyaç fazlası' kiralık araçlarla ilgili olarak ilk açıklamayı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklamasında "Bu ahbap–çavuş ilişkisi bitecek" ifadelerini kullandı.

 • 5

  Son dakika haberi... ABD'den vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına, Türkiye'nin Güneydoğu illerine ‘terörizm' ve ‘keyfi gözaltılar' nedeni ile seyahat etmeme uyarısı yaptı. 

 • 6

  Muğla'da feci ölüm! Metrelerce yükseklikten yere çakıldı

  Muğla Fethiye'de çalıştığı çatıdan düşen işçi kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olay ile ilgili soruşturma devam ediyor.

 • 7

  Kaftancıoğlu hakim karşısında! 17 yıl hapis cezası isteniyor

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar yargılandığı dava için bugün Çağlayan Adliyesi'nde 3'üncü kez hâkim karşısına çıkacak. Kaftancıoğlu hakkında 17 yıl hapis cezası isteniyor.


DİĞER HABERLER

Taksicilerle ilgili gündem yaratan araştırma

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı 70 yaşında

Dünyanın en pahalı baharatı

Aykut Torunoğulları yazdı... 'İhtiras'

En sıcak temmuz! 1880'den bu yana...

Sipariş yağıyor! Yapımı iki gün sürüyor

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı