Bilim insanları doğruladı: Açlık gerçekten sinir yapıyor 

Yaşam 13.07.2022, 15:06 13.07.2022, 15:10
Bilim insanları doğruladı: Açlık gerçekten sinir yapıyor 

Yeni bir çalışma, halk arasında çokça ilişki kurulan açlık ve öfke arasındaki bağı inceledi. Bilim insanları, bu iki his arasında dikkat çeken bir bağ buldu. 

Hakemli dergi Plos One'da yayınlanan araştırmanın Baş Yazarı Viren Swami, karısının ona böyle davrandığını söylemesine rağmen bunun gerçek olduğundan emin olmadığını söyledikten sonra, “aç olma” olgusuyla ilgilenmeye başladı.

Birleşik Krallık'ta bulunan Anglia Ruskin Üniversitesi’nde sosyal psikoloji profesörü olan Swami, "Açlığın ve yemenin sağlığımız ve davranışlarımız üzerindeki etkilerine ilgi duyuyorum ve bu nedenle, bu araştırmaya yöneldim” dedi. 

ÇALIŞMA SONUÇLARI KESİN

Araştırmacılar, Orta Avrupa'dan yaşları 18 ile 60 arasında değişen 64 katılımcıya 21 gün boyunca her gün beş farklı zamanda açlık, öfke, sinirlilik, zevk ve uyarılma durumlarını kaydettirdi. Çalışma, bir akıllı telefon uygulamasına katılımcıların duygularını ve açlık hislerini kaydettiği bir açlık değerlendirmesine dayanıyor.

Sonuçlar, daha yüksek açlık düzeylerinin daha yüksek öfke ve sinirlilik duygularıyla, daha düşük zevkle ilişkili olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi ve beslenme şeklini inceledikten sonra bile sonuçların kaldığını buldu. Araştırma, açlığın sinirlilikteki değişikliklerin yüzde 37'si, öfkede yüzde 34 ve keyifte yüzde 38 ilişkili olduğunu gösterdi.

BİLİM DÜNYASINDA İLK

Negatif duyguların aşırı açlığa bağlı olduğu artık kanıtlanmış olsa da, bunun arkasındaki sebep belirsizdir. Düşük kan şekeri veya açken daha çabuk sinirlenme sebep olarak gösterilse de, Swani, açlık olgusunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyleyerek “Laboratuvar dışı, gerçek dünya ortamında ilk kez aç hissetmenin daha fazla öfke, sinirlilik ve daha düşük zevk seviyeleri ile ilişkili olduğunu gösteriyoruz” dedi. (New York Post) 

Yorumlar (0)
34
açık