Büyük saygısızlık: Atatürk anıtını halatla çekip yıkmaya çalıştılar

Samsun'da "Onur Anıtı" adı verilen Atatürk heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından halat bağlanarak yıkılmaya çalışıldı. Valilik olayla ilgili soruşturma başlattı.

Yaşam 03.02.2022, 12:15 03.02.2022, 12:47
Büyük saygısızlık: Atatürk anıtını halatla çekip yıkmaya çalıştılar

Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı noktaya dikilen "Onur Anıtı", 1931 yılından beri şehrin simgesi haline geldi.

Dün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan "Atatürk Onur Anıtı"nı yıkmak istedi. Anıta halat bağlayıp çeken ve düşürmeye çalışan  saldırganlar amaçlarına ulaşamadı. 

HALAT BAĞLAYIP YIKMAK İSTEDİLER

Onur anıtı olarak bilinen ve milli törenlerin düzenlendiği Atatürk anıtına dün akşam kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı yapıldı. Saldırganlar, Atatürk'ün üzerinde bulunduğu atın arka bacaklarına ip bağlayıp çekerek yıkmaya çalıştı.

Saldırganlar daha sonra ipleri bağladıkları yerde bırakıp kayıplara karıştı. Polis çevredeki mobese kameralarını incelemeye aldı. Yapılan incelemede parkın içine giren bir aracın tespit edildiği belirtildi.

GEREKİRSE BURADA YATARIZ

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Özkefeli, Atatürk anıtına yapılan saldırının nefret söylemlerinden kaynaklandığını belirterek, “Bu saldırı Samsun halkının onuruna yapılmıştır. Burada, Milli Mücadele şehrinde böyle bir şeyin olmasına asla izin vermeyiz. Gerekirse çadır kurup yatarız” ifadelerini kullandı.


Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli

VALİ DAĞLI: ARAÇ TESPİT EDİLDİ

Samsun Valisi Zülkif Dağlı parkın etrafındaki kameralarını incelendiğini ve parka gece geç bir saatte giren bir aracın tespit edildiğini ve kısa süre yakalanacağını söyleyerek, “Bu saldırı bizim birlik ve beraberliğimize yapılmıştır” dedi. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

2 KİŞİ YAKALANDI

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, olayla ilgili 2 kişinin tespit edildiğini ve sorgulamasına başlandığını açıkladı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu