Endişeler tatilcileri vazgeçirmiyor: Rezervasyonlar rekor kırıyor

ABD merkezli rezervasyon devi Airbnb, ekonomik yavaşlama ve artan fiyatların haneleri vurduğuna dair endişelere rağmen seyahat talebinin güçlü kaldığını söyledi.

Yaşam 03.08.2022, 15:05 03.08.2022, 15:07
Endişeler tatilcileri vazgeçirmiyor: Rezervasyonlar rekor kırıyor

Nisan-Haziran döneminde platformda yaklaşık 104 milyon gecelik konaklama rezerve edildi ve bu, tatil sitesi için rekor bir rekor.

UZAKTAN ÇALIŞMA KONAKLAMA SÜRESİNİ UZATTI 

Uzun süreli konaklamalar, en hızlı büyüyen seyahat türü olmaya devam etti ve uzaktan çalışmanın artmasının yol açtığı bir değişim. Ancak salgın nedeniyle ertelenmiş olan uluslararası ve şehir seyahatleri de toparlandı. Şirket, şu anda en güçlü yaz seyahat sezonunun ortasında olduğunu söyledi ve yatırımcılara, ekonomiyi vurabilecek her şeye karşı şirketin hazır olduğuna dair güvence verdi.

Şirketin CEO’su Brian Chesky, şirketin sonuçlarını tartışmak için analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde "Airbnb durgunluk sırasında kuruldu" dedi. Başka bir yavaşlama durumunda, "birçok insanın bir kez daha ev sahipliğine dönebileceğini düşünüyoruz, bu yüzden bu bizim için büyük bir fırsat" dedi.

‘YATIRIMA DEVAM’

Genel olarak, Nisan-Haziran döneminde rezervasyonlar geçen yıla göre yüzde 25 artarak 103.7 milyona ve 2019'a göre yüzde 24 artış gösterdi. Daha yüksek fiyatlar, şirketin geçen yıla göre yüzde 58 artarak 2.1 milyar dolara yükselen gelirini artırmaya yardımcı oldu.

Chesky, şirketin artık "büyük ölçekte büyüme ve kârlılık" elde ettiğini söyledi ve firmanın hem işe yatırım yapmaya devam edeceğini hem de bu yıl düşen kendi hisselerini satın almak için 2 milyar dolar harcayacağını söyledi. (BBC) 
 

Yorumlar (0)
23
açık