Gökkuşağı''na 18 yaş üstü ibaresi!

Gökkuşağı''na 18 yaş üstü ibaresi! Reklam Kurulu ''gökkuşağı'' ile ilgili çok tartışılacak bir karara imza attı. Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kurul, e-ticaret sitelerinde LGBT ve gökkuşağı temalı ürünlerin ''+18'' ibaresiyle satışa sunulması gerektiğine karar verdi.

Yaşam 09.12.2020, 13:26 09.12.2020, 13:26
Gökkuşağı''na 18 yaş üstü ibaresi!

Kurul tarafından yapılan açıklamada, e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunulan ürünlerin “LGBT ibaresi ile LGBT ve gökkuşağı temalarıyla birlikte +18 yaş uyarısına yer verilmeden satışa sunulmasının özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceğine ilişkin” Bakanlığa çok sayıda tüketici başvurusu yapıldığı ifade edildi.

Yazıda, "Anılan ürünleri +18 yaş uyarısına yer verilmeden tanıtımının yapılarak satışa sunulmasının... yasal düzenlemelere aykırılık teşkil ettiği” belirtilerek, 
bu ibareyi kullanmadan satışa sunan ve reklam veren şahıs ile kuruluşlar hakkında reklamları durdurma cezası verilmesine karar verildiği kaydedildi.

OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Ticaret Bakanlığı kaynakları, kararın Reklam Kurulu üyeleri tarafından oy birliği ile ‘çocukları korumak amaçlı’ alındığını duyurdu. 
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu