İGA'dan 'pardon' iadesi: Devletin fazladan ödediği parayı geri verdi

İstanbul Havalimanı'nda yapılan metro için havaalanı işletmesi İGA'ya fazladan ödenen 7.95 milyon euronun iade edildiği ortaya çıktı.

Yaşam 07.11.2021, 08:20
İGA'dan 'pardon' iadesi: Devletin fazladan ödediği parayı geri verdi

Sayıştay raporuna da yansıyan İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’yı oluşturan şirketler tarafından yapılan metro inşaatı için verilen 7.95 milyon euronun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından geri alınmadığı yönündeki haber üzerine İGA açıklama yaptı. Açıklamada, 5 Kasım yani önceki gün itibarıyla ödemenin yapıldığı bildirildi.  

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Sayıştay’ın 2020 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı raporuna dikkat çekmiş, İGA’nın sözleşmeye göre üstlenmesi gereken Gayrettepe Metro inşaatındaki bazı kazı işlerini yapmadığı ve bu işlerin metro ihalesini alan şirket tarafından yapıldığı, buna karşın bakanlık tarafından şirkete yaklaşık 8 milyon euro ödendiği belirtilmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da önergeye verdiği yanıtta, paranın henüz geri alınmadığını kabul etmişti. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu