İlginç çalışma: Kadınların kısıtlamaları ihlal etme olasılığı erkeklerden iki kat daha fazla

Araştırmacılar, karantina kurallarının mevcut cinsiyet eşitsizlikleriyle çatıştığını ve bunların yetkililer tarafından dikkate alınmadığını söylüyor. Bir araştırma, kadınların, esas olarak bakım sorumlulukları nedeniyle Covid-19 karantina kurallarını çiğneme olasılığının erkeklere göre neredeyse iki katı olduğunu öne sürdü.

Yaşam 06.09.2022, 15:26
İlginç çalışma: Kadınların kısıtlamaları ihlal etme olasılığı erkeklerden iki kat daha fazla

York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, birçok kadın çocuk bakımı konusunda yardım alabilmek için yasal olarak izin verilmeden önce "zorunluluktan" kuralları çiğnedi. 

‘ŞAŞIRTAN’ SONUÇ

Üniversitenin hukuk fakültesinden Profesör Joe Tomlinson, "Çalışmamızın sonuçları, bakım yükümlülüklerine yeterince dikkat edilmediğini ve yeni yasaların eşitsizliklerle karşı karşıya kalan kadınlar ve diğer gruplar üzerinde orantısız bir etkisi olacağını gösteriyor. Bulgularımız bizi şaşırttı, çünkü uyumla ilgili önceki çalışmalar erkeklerin yasaları çiğneme olasılığının kadınlardan çok daha yüksek olduğunu gösterdi” dedi. 

Tomlinson, "Ancak, sonuçlarımız kadınların isteyerek uyumsuz olmaları ile ilgili değil. Birçok katılımcı bize çocuk bakımı için büyükanne ve büyükbabaları görevlendirerek veya destek için diğer annelerle görüşerek yasayı nasıl çiğnediklerini anlattı” diye ekledi. (Sky News) 
 

Yorumlar (0)
16
açık