İlginç çalışma: Testosteronu yüksek erkekler işsiz kalmıyor 

Yeni bir araştırmaya göre, erkeklerde daha yüksek konsantrasyonlarda bulunan üreme hormonu olan testosteron, kariyer başarısında olası bir gizli faktördür.

Yaşam 08.06.2022, 10:53
İlginç çalışma: Testosteronu yüksek erkekler işsiz kalmıyor 

Economics & Human Biology dergisinde yayınlanan çalışmada, 25 ila 64 yaşları arasındaki 2 bin 200'den fazla erkekle Birleşik Krallık'ta yapılan bir sağlık araştırması, erkeklerde daha yüksek testosteron düzeylerinin, daha az testosteronlu erkeklere kıyasla daha düşük işten çıkarılma riski ve daha kısa işsizlik süreleri ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, orta ila yüksek testosteron düzeyine sahip işsiz erkeklerin, düşük testosteron düzeyine sahip olanlardan beş ay sonra iş bulma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışmanın yazarlarından Peter Eibich, "Sonuçlarımız, daha yüksek testosteron seviyelerine sahip İngiliz erkeklerin işsiz kalma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve işsiz kalırlarsa uzun süre boşta bekleme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor" dedi. 

Eibich'e göre, yüksek veya düşük testosteron seviyelerine sahip olmanın potansiyel "sonuçları" belirsizdir, ancak araştırmacılar hormon aktivitesinin fiziksel sağlık dışındaki alanlarda ortaya çıkıp çıkmadığını merak ettiler. 

‘ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR GÖSTERİYOR’

Eibich, "Testosteron özellikle ilginç bir hormondur. Önceki araştırmalar, testosteron düzeylerinin belirli kişilik özellikleriyle (örneğin, riskten kaçınma) ve bireysel davranışlarla (örneğin, statü arayışı ve baskın davranış) ilişkili olduğunu oldukça açık bir şekilde göstermektedir” diye ekledi. (The New York Post) 
 

Yorumlar (0)
19
açık