İzmir'de 'Gezi' yasağı!

İzmir Valiliği, Gezi Olayları'nın yıldönümünde, kent genelinde her türlü eylem, etkinlik, gösteri ve yürüyüşleri 1 hafta süreyle yasakladı. Yasak kararının "pandemi" gerekçe gösterilerek alındığı ileri sürüldü. Halkın Kurtuş Partisi (HKP) ise yasak kararına karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı. Karara tepki gösteren İzmir Barosu da bu akşam çok sayıda sivil toplum kuruluşuyla birlikte basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Yaşam 27.05.2021, 22:02
İzmir'de 'Gezi' yasağı!

İzmir Valiliği, kent genelinde her türlü eylem, etkinlik, gösteri ve yürüyüşleri 1 hafta süreyle yasakladı. Gezi Olayları'nın yıldönümüne denk gelen yasaklama kararının, "pandemi" gerekçe gösterilerek alındığı ileri sürüldü. İzmir Valiliği'nin internet sitesine konulmayan ancak bazı sivil toplum kuruluşlarına tebliğ edilen kararda, "Valilik ve Kaymakamlık Makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere ilimiz genelinde umuma açık veya kapalı yerlerde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, el ilanı ve broşür dağıtma, anma töreni, toplu karşılama ve açılışlar vb. türdeki eylem ve etkinliklerin 26 Mayıs 2021 günü saat 15.00 ile 1 Haziran 2021 saat 24.00’a kadar 7 gün süre ile yasaklanmıştı" denildi.

DAVA AÇTILAR

HKP ise İzmir kent genelinde basın açıklaması, gösteri ve yürüyüşleri yasaklayan valilik kararına karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.
İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığı'na verilen dilekçede, “Daha önce alınan hukuksuz kararlarda olduğu gibi, bu kararın da COVİD-19 ile mücadele kisvesi altında alınan, tamamen hukuki dayanaktan yoksun, keyfi bir karar olduğu aşikârdır. Anlaşılan o ki, ülkemizde artık olağanüstü hal ilan edilmesine gerek dahi kalmadan ve Anayasa’da ve yasalarda yer aldığı şekilde temel hak ve özgürlükleri yasa ile dahi kısıtlamaya gerek duymadan, aleni bir şekilde fiilen olağanüstü bir yönetim şekli ile karşı karşıyayız” denildi.

GEZİ DİRENİŞİ'Nİ SİLEMEZLER

İzmir İdare Mahkemesi önünde bir araya gelen HKP İzmir İl Yönetimi adına HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Avukat Tacettin Çolak, karara yönelik tepkilerini dile getirdi. Çolak, "Gezi Direnişi milyonların harekete geçtiği haksızlıklar ve hukuksuzlar karşısında isyan hareketidir. Bunu yasaklamalarla, keyfi uygulamalarla toplumun bilincinden hiç kimse silemez" dedi.

İZMİR BAROSU AÇIKLAMA YAPACAK

Diğer yandan, yasak kararı doğrultusunda Eğitim- Sen İzmir Şubesi'ne de bir tebligat yapıldı. İzmir Barosu ise karara tepki gösteren sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

Yorumlar (0)
25
açık