Koyunlarına çocuğu gibi bakarak bin dönüm arazi aldı

Aydın'ın Karpuzlu ilçesinde yaşayan Özay Alabaş (40), hayvancılıktan gelen kazancı ile bin dönümlük mera satın aldı.

Yaşam 20.02.2022, 15:37
Koyunlarına çocuğu gibi bakarak bin dönüm arazi aldı

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan tarım ve hayvancılık, koronavirüs salgını ile birlikte tekrar değerli olmaya başladı. İklimi ve bitki örtüsü çobanlık için uygun olan Aydın’da hayvancılık özenle yapılıyor.

Denizli’den hayvancılık yapmak için Aydın’ın Karpuzlu ilçesine gelen Özay Alabaş bölgedeki çobanlara da örnek oldu. Geçimini küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile sağlayan Özay Alabaş, hayvancılıktan kazandığı parayı yine hayvancılığa yatırarak sadece davar çobanlığı yaparak bin dönüm arazi sahibi olduğunu belirtti.

Hayvanlarını kendi merasında otlatan Alabaş, koyunlarını adeta çocuğu gibi görüyor. Her gün onlarla vakit geçiren Alabaş, “Koyunlar günün yarısını ahırda, yarısını da merada geçiriyorlar. Bu sene biraz sıkıntı var ama gene de kendi işimiz olduğu için çok şükür bu halimize. Meralarda 15-20 gün sonra otlar büyümeye başlar. Daha rahat olur” dedi.

Hayvancılığın bilinçli yapılması halinde getirisinin de fazla olduğunu aktaran Alabaş, şunları söyledi: 

“Hayvancılık yapacak insanın bu konuda bilinçli olması gerekir. Bu işi bilinçli yaparsan para kazanırsın ama bilmeden yaparsan kazandırmaz. Aşısını, ilacını, yemini, suyunu eksik etmeyeceksin. Hayvana iyi bakman gerekiyor. Bu bölgede çok hayvancı var ama para kazanamıyorlar. Ama biz bu işi bildiğimiz için çok şükür kazanıyoruz. Bilinçli bir çoban ayda bir memur maaşından fazla para kazanır. Ben kendimi bildim bileli bu mesleği yapıyorum. Burada bu arazileri edinebildiysek hepsi bu koyunlar sayesinde. Bu araziyi aylıkçı olarak çalışarak alamazsınız. Belki bu sene sıkıntılı olabilir ama geçtiğimiz dönemde de güzel para kazandırdığı çok dönem oldu.”

Yorumlar (0)
14
açık