Küçük Asiye'den iç acıtan soru: Yüzüm iyileşecek mi?

Gaziantep'te oturdukları sitenin bahçesinde 2 Pitbull'un saldırısına uğrayan ve Akdeniz Hastanesi'ne sevk edilen 4 yaşındaki Asiye Ateş, ameliyat öncesi annesine, "Yüzüm iyileşecek mi?" diye sordu.

Yaşam 28.12.2021, 11:14 28.12.2021, 12:53
Küçük Asiye'den iç acıtan soru: Yüzüm iyileşecek mi?

Gaziantep'te oturdukları sitenin bahçesinde oyun oynarken pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayıp ağır yaralanan küçük Asiye'ye doku ameliyatı gerçekleştirildi. Küçük Asiye'nin ameliyat öncesi annesine "Yüzüm iyileşecek mi" diye sorduğu, anne Zübeyde Ateş'in ise "Ömer hocamız senin yüzünü iyileştirecek. Eskisi gibi olacaksın" dediği öğrenildi.

YÜZÜNE VE SAÇ DERİSİNE NAKİL YAPTIK

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, "Asiye'deki normal bir doku kaybı değil, ciddi bir yaralanma. Yüzündeki sinirlerde ciddi hasarlar, çene ve kulakta 3 boyutlu kayıplar vardı. Yüzüne ve saç derisine operasyon yaptık. Sırtından ve bacağından doku nakilleri gerçekleştirdik. Nakledilen dokunun tutması önemli. Birkaç gün doku tutmama riski var. Yoğun bakımdan uyandırıldıktan sonra nakledilen dokularının takibini yapacağız.

TAM İYİLEŞMESİ BİR YIL SÜREBİLİR

İki hafta sonra gelişmelere bakılarak değerlendirme yapacağız ve yeniden doku nakline başlayacağız. Yüz felci riski bulunuyor, gerekirse o konuda da müdahalede bulunacağız. Bu süreçte bir sorun çıkmazsa ve hayati tehlike riski tamamen ortadan kalktıktan sonra diğer işlemleri yapmaya başlayacağız.

ÇOCUĞU ZAMANINDA KURTARMIŞLAR
Yüz nakli gerektirecek bir durum söz konusu değil. Ciddi bir travma geçirmiş. Elimizden geleni yapacağız. Tam iyileşme bir yılı bulabilir. Ailenin de morali iyi. Çocuğu zamanında kurtarmışlar" dedi.

VALİ: GÜZEL GÜNLER ONU BEKLİYOR

Asiye Ateş'in annesi, babası, halası ve dedesini  ziyaret eden Antalya Valisi Ersin Yazıcı'da, "Bu akşam yada yarın yoğun bakımdan çıkacak. Ömer Özkan, başarılı bir operasyon olduğunu söyledi. Ciddi manada doku zedelenmeleri olduğu için önümüzdeki süreçte de yeni  operasyonlar yapılması gerekecek. Ailenin durumu ve moralleri iyi. Aile ile cuma gecesinden bu yana iletişim halindeyiz. Misafir ediyoruz. İnşallah böyle feci bir olayı bir daha yaşamayız. Asiye kurtulacak. İnşallah güzel günler onu bekliyor" dedi.

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu