SMA hastası Asel bebek yaşamak için yardım bekliyor

SMA hastası Asel bebek yaşamak için yardım bekliyor Türkiye''de SMA hastalarının yaşamaları maalesef halen gelecek yardımlara bağlı. Henüz 2 yaşınki Asel bebek de onlardan yalnızca biri. Asel''in ailesi güzel bebeklerini yaşatabilmek için yardım kampanyası başlattı.

Yaşam 24.12.2020, 13:07 24.12.2020, 13:07
SMA hastası Asel bebek yaşamak için yardım bekliyor

Uşak'ta yaşayan Rıfat ve Saadet Dinç'in henüz iki yaşındaki kızları Asel, SMA hastalığı nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor. Asel bebeğin, kendisiyle aynı hastalığı paylaşan ikiz kardeşi Alya ise maalesef 7 aylıkken hayatını kaybetmişti.

Bebeklerinden birini çok acı bir şekilde kaybeden aile, Asel'in de aynı kaderi yaşamasını istemiyor. Minik bebeğin 2.2 milyon euroluk tedavisi için yardım kampanyası başlatıldı.

Acılı baba Rıfat Dinç, “25 aylık kızım Asel, SMA tip 1 hastası. Yurt dışındaki tedavisi için bir kampanya başlattık. Allah izin verirse de başaracağımıza inanıyorum. Kızım ikizdi. 7 aylıkken kardeşi Alya'yı kaybettik. Asel'i de kaybetmek istemiyoruz. Yurt dışındaki tedavide dünyanın en pahalı ilacı kullanılıyor. Tedaviye ulaşabilmemiz için kampanyayı başlattık. Kampanyayı yürütebilmek için sesimizi duyurabilmek istiyoruz. Şuanda ilaçtan başka Asel için tedavi yok. Makinelerimiz var, öksürtme makinemiz var, hava makinemiz var. Sabah kalktığımızda Asel'e hava veriyoruz. Öksürtmelerini yapıyoruz. Tıkandığında balgamını alıyoruz.

Yurt dışındaki ilaçtan başka şuan yapılabilecek bir tedavi yok. Bir ilaç kullanıyorduk, kanun çıktığı için o ilacı da kesildi. Asel için yapılması gerekenler, bir an önce bu kampanyayı tamamlayıp, kızımızı yurt dışına götürüp bu ilacı alması ve orada fizik tedaviye girmesi. Fizik tedaviyi burada da yaptırıyoruz ama ilaç alamıyoruz. İnşallah bizim sesimizi duyarlar, sesimize ses olurlar” dedi.

7 aylıkken toprağa verdikleri Alya'nın mezarı başında konuşan anne Saadet Dinç, Alya diye mezar taşını öptüğünü, Asel'in mezar taşını öpmek istemediğini belirterek yetkililer ve iş insanlarından destek beklediğini belirtti. Saadet Dinç, “Alya'mı ziyarete geldim. Ben artık kızımı mezarlıkta ziyaret etmek zorundayım. Alya diye mezar taşını öpüyorum. Asel'in de mezar taşını öpmek istemiyorum. İkinci bir evlat acısı yaşamak istemiyorum. Bu yüzden başta sayın valim, belediye başkanımız ve bütün hayır sever iş adamlarımızdan desteklerini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu