Sudokunun mucidi hayatını kaybetti

Her gün dünya çapında milyonlarca kişi tarafından oynanan sudoku bulmacasını popüler hale getiren Japon yayıncı Maki Kaji, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşam 18.08.2021, 14:45 18.08.2021, 14:28
Sudokunun mucidi hayatını kaybetti

Japonya'nın ilk bulmaca dergisini kurmadan önce bir matbaa şirketinde çalışan Kaji, daha sonra "sudoku" adını verdiği şeyi buldu. 

100 MİLYONDAN FAZLA İNSAN OYNUYOR

Sudoku, denizaşırı gazetelerin bulmacaları basmaya başlamasından yaklaşık yirmi yıl önce Japonya dışında popüler hale geldi. Şimdi, dünya çapında 100 milyondan fazla insanın bulmacaları düzenli olarak denediği tahmin ediliyor ve zihinsel yetenekleri keskin tutmanın bir yolu olarak övülüyor. Ayrıca, 2006'dan beri her yıl dünya şampiyonası düzenleniyor.

‘’SIRRI BASİTLEŞTİRMEK’’

Kaji, üç ayda bir çıkan bulmaca dergisinin okuyucularının yardımıyla bulmacalar yaratmaya ve iyileştirmeye devam etti. Temmuz ayında sağlık sorunları nedeniyle şirketinin başkanlığından istifa etti ve safra kanalı kanserinden öldü.

2007'de BBC'ye verdiği demeçte, "Çok fazla potansiyeli olan bir bulmaca için yeni bir fikir gördüğümde gerçekten duygulanıyorum" diyerek, iyi bir bulmaca icat etmenin sırrının kuralları basitleştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

 (Guardian)

Yorumlar (0)
24
az bulutlu