Sular çekildi, mezarlar ortaya çıktı

Sular çekildi, mezarlar ortaya çıktı Kuraklık nedeniyle kuruyan Sivas''taki Çağlar göletinin altındaki mezarlık ortaya çıktı. Gölet geçen yıllar, aynı zamanlara taşma riskine karşı tahliye ediliyordu.

Yaşam 29.12.2020, 11:52 29.12.2020, 11:52
Sular çekildi, mezarlar ortaya çıktı

Sivas'ın Yıldızeli ilçesine yaklaşık 50 yıl önce inşa edilen ve bölgedeki çiftçilerin sulama ihtiyacını karşılayan Çağlar göleti kuraklık sebebiyle susuz kaldı.

GEÇEN YILLARDA TAŞMA RİSKİ VARDI

Göletteki su metrelerce çekildi. Sular altındaki köy mezarlığıysa gün yüzüne çıktı. Çağlar göletinde geçtiğimiz yıllarda bu aylarda taşma riskine karşı sular tahliye ediliyordu.

Cami mahallesi muhtarı Mehmet Bütün, barajın çekilmesiyle ortaya çıkan mezarlarla ilk kez karşılaştığını söyledi. 

Bütün, "Bu dönem Yıldızeli merkez sulama kooperatifinde görevli olarak su işlerine baktım. Sezon sonunda gördüğünüz gibi göletimizde su kalmadı. Yaklaşık 300 çiftçimizi ilgilendiren göletimiz, çiftçilerimizi mağduriyetle karşı karşıya getirdi. Bu sezon nasıl olacak bilemiyoruz. Bölgemiz şeker pancarı üretiminde pilot nokta olarak gösteriliyor. Patates, mısır silajı ve şeker pancarı üreten çiftçimiz ne yapacağını bilemiyor. Ben 35 yaşındayım, bu göletin hiçbir zaman böyle kuruduğunu görmedim. Üzerinde durduğumuz alanlar geçen yıl su doluydu, burada durmamız imkansızdı. Arkamda gördüğünüz mezarlar suların çekilmesiyle gün yüzüne çıktı. Bu hadiseyle ilk kez karşılaşıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu