Sünger avcılarının anısına 16 tonluk heykel dikildi

Sünger avcılarının anısına 16 tonluk heykel dikildi Bodrum''da geçmişten günümüze süngercilerin anılarını yaşatacak mermerden yapılan 16 tonluk dev Melat Süngeri heykeli, Denizciler Meydanı’na yerleştirildi. Heykelin yapımının 2 yıl sürdüğü öğrenildi.

Yaşam 02.01.2021, 15:40 02.01.2021, 15:40
Sünger avcılarının anısına 16 tonluk heykel dikildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve son süngerci olarak bilinen evli ve iki çocuk babası Aksona Mehmet’ in (Mehmet Baş) 2011 yılında Gökova Körfezi'nde 60 metre derinlikten çıkardığı dev Melat Süngeri’nin 16 tonluk heykeli yapıldı.

İKİ YILDA YAPILDI

Datça ilçesinde yaşayan heykeltraş Halil İbrahim Sever’in yaklaşık 2 yılda yaptığı 2 metre yüksekliğinde, 1.60 metre genişliğinde ve 16 ton ağırlığındaki mermer Melat Sünger’i heykeli Bodrum’daki Denizciler Meydanı’na yerleştirildi.

GÖZENEKLERİNDE SÜNGERCİLERİN RUHLARI YATIYOR

Mehmet Baş yaptığı açıklamada “Ege ve Akdeniz kıyılarında silinmez izler bırakan derin maviliklerin isimsiz kahramanları, tüm zamanların sünger avcıları anısına bu heykeli yerleştirdik. Melat Sünger’i heykelini Bodrum limanına yerleştirdik. Bu süngerin her bir gözeneğinde sünger avcılarının ruhları, Ege’nin mavi derinliklerinin güzelliği yatıyor. Çok değerli olan Melat Sünger’i heykeli bulunduğu yerde süngercilerin anılarını, soluklarını yaşatacak” dedi.

Yorumlar (0)
16
açık