Türkiye bunlardan şikayetçi!

Şikayetvarın Türkiye'de en fazla hangi konuların ve sektörlerin şikayet edildiğini açıkladı. Verilere göre siteye 2021’de toplam 3 milyon 53 bin 73 şikayet ulaştı.

Yaşam 04.02.2022, 14:53 04.02.2022, 19:23
Türkiye bunlardan şikayetçi!

Şikayetvar 2021 verilerini paylaştı. Verilere göre, ayda ortalama 18 milyon ziyaretin gerçekleştiği Şikayetvar’da yıl boyunca toplam 408 bin 575 şikayet çözüme kavuştu. En çok şikayet mayıs ayında gelirken, en çok şikayet edilen gün pazartesi oldu. Verilere göre Şikayatvar’a toplam 3 milyon 53 bin 73 şikayet ulaştı. En çok şikayet edilen sektör 415 bin 145 şikayet sayısıyla e-ticaret oldu. 

408 BİN ŞİKAYET ÇÖZÜLDÜ

Açıklanan verilere göre 120 bin olan kayıtlı marka sayısı bu yıl 150 bin 185’e ulaştı. Ayda ortalama 18 milyon kişinin ziyaret ettiği sitede 408 binin üzerinde şikayet çözümle sonuçlandı. 

BİR YILDA 3 MİLYON ŞİKAYET VAR 

Platforma 2021 yılında toplam 3 milyon 53 bin 73 şikayet geldi. 21 milyon 296 bin 942 ziyaretçi sayısıyla aralık ayı Şikayetvar trafiğinin pik yaptığı ay olarak kaydedildi. Toplam üye sayısı  7 milyon 683 bin 504’e yükseldi. Platformun aylık ortalama ziyaret sayısıysa 18 milyon 353 bin 551 olarak açıklandı. 

ANNE-BEBEK MÜŞTERİSİ MEMNUN 

Sektörel olarak müşterisini en çok dinleyen ve memnuniyet oranı en yüksek olan sektör yüzde 59'la anne-bebek-çocuk ürünleri sektörü oldu. Emlak-inşaat sektörü yüzde 52 memnuniyet oranıyla ikinci sırada yer alırken onu yüzde 49 ile cep telefonu sektörü izledi. 

EN ÇOK ZİYARETÇİ FİNANSTA 

Şikayetvar’da en çok ziyaret edilen sektör 24 milyon 125 bin 775 ziyaretçi sayısıyla finans sektörü oldu. E-ticaret 23 milyon 689 bin 165 ile en çok ziyaret edilen ikinci, internet ise 18 milyon 61 bin 18 üçüncü sektör olarak öne çıktı. Cep telefonu, sağlık ve beyaz eşya en çok ziyaret edilen diğer sektörler olarak sıralandı.

EN ÇOK ŞİKAYET E-TİCARETTE

2021’de de en çok şikayet e-ticaret sektörüne geldi. 322 bin 523 şikayet sayısıyla finans en çok şikayet edilen ikinci sektör oldu. Finans sektörünü sırasıyla internet 262 bin 385, kargo 221 bin 892 ve alışveriş sektörü 155 bin 694 ile takip etti. İletişim, kamu, giyim, beyaz eşya ve cep telefonu 2021’de şikayet sayısıyla öne çıkan diğer sektörler oldu. 

EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN ALT SEKTÖR GIDA 

E-ticaret sektörünün alt kırılımları incelendiğinde pazaryeri sitelerinin 207 bin 420 şikayet sayısıyla e-ticaret sektörünü domine ettiği gözlemleniyor. Gıda ve yemek siteleri bu sektörde en çok şikayet edilen bir başka kategori olarak öne çıkıyor. 

KRİPTO PARALARA ŞİKAYET ARTTI

2021’de finans sektöründe tüketicilerin en çok bankalar kategorisini şikayet ettiği dikkat çekiyor. Finans sektör başlığı altında yer alan kripto para şikayetlerinin bu dönemde de arttığına şahit oluyoruz. İnternet sektörünün altında yer alan internet servis sağlayıcılar bu dönemde de en çok şikayet edilen kategori olarak yerini koruyor. 

EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN KONU TESLİMATTA 

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği konu teslimatların zamanında yapılmaması oldu. Diğer yıllardan farklı olarak bu kategoride zamlar nedeniyle fiyatları artan ürünlerde sitelerin sipariş iptali en çok dile getirilen bir diğer konu olurken sitelerin kusurlu ürün göndermesi ve para iadesinin geç yapılması öne çıkan diğer başlıklar arasında yer aldı.  

MÜŞTERİ MAĞDURİYETİ İNTERNET KULLANICILARINDA 

İnternet sektörünün en çok şikayet edilen kategorisi olan internet servis sağlayıcılarıyla ilgili   şikayet konularının başında nakil işlemlerinin zamanında yapılmaması geldi. Altyapı sıkıntısı olan yerlerde firmaların hizmet veremediği halde müşteriye cayma bedeli ödemeye zorlaması ve kampanyalar hakkında müşteriye yanlış bilgiler verilerek mağduriyet yaratması bu kategoride şikayetlerin yoğunlaştığı diğer konu başlıklar oldu. 

KART AİDATI MÜŞTERİDEN ÇOK ŞİKAYET ALDI

Finans sektörünün en çok şikayet alan kategorisi olan bankalarda kart aidatları tüketicinin canını sıkmaya devam ediyor. Kredi kartından yıllık üyelik bedeli alması ve iadelerin yapılmaması bankalarla ilgili en çok sorun yaşanan konu oldu. Türkiye ekonomisinin durumuyla paralel olarak, döviz ve altın makas aralığının çok yüksek olması tüketicinin bu yıl bankalarla ilgili şikayetlerinin farklılaştığı konular arasında bulunuyor. Ülkece konuştuğumuz bir başka konuysa kripto paralardı. Tüketiciler bu yatırım aracıyla ilgili en çok firmaların kripto para yükselince satım yapmaya, düşünce alım yapmaya engel olmasından şikayet etti. 

TÜRK TELEKOM VE TRENDYOL EN ÇOK ARANAN SİTELER 

Şikayetvar’da geçen yıl sayfası en çok aranan marka 3 milyon 465 bin 275 sayfa görüntülenmesiyle Türk Telekom oldu. Türk Telekom’u Trendyol 3 milyon 351 bin 305, Ziraat Bankası 2 milyon 941 bin 590 ve Xiaomi  2 milyon 547 bin 742 izledi. Yıl boyunca güvenlik sorunlarıyla sıklıkla konuşulan Instagram, 2 milyonun üzerinde sayfa görüntülenmesiyle en çok merak edilen markalar arasında yer aldı. 

PARİBU VE BİNANCE EN ÇOK KARŞILAŞTIRILAN FİRMALAR

Markaların müşteri memnuniyeti ve şikayet yönetimi konularında performanslarının karşılaştırıldığı “Marka Karşılaştır” verilerine göre, 2021’de en çok Paribu ve Binance markaları karşılaştırıldı. Tüketicilerin en çok karşılaştırdığı diğer iki markaysa Turkcell ve Türk Telekom oldu. Btcturk ve Paribu üçüncü sırada yer alırken onu ininal Kart ve Papara izledi. En çok karşılaştırılan markalarsa Paribu, Binance ve Turkcell olarak sıralandı. 

EN ÇOK ŞİKAYET İSTANBUL'DA 

Nüfus ortalamasına göre 2021’de bin kişi başına düşen şikayet sayısı baz alındığında 67.8 şikayet yoğunluğuyla en çok şikayet eden şehir İstanbul oldu. İstanbul’u; Ankara, Antalya ve İzmir izledi. Muş en az şikayet oluşturan il olarak kaydedildi. En az şikayetçi olan diğer iller Adıyaman,  Hakkari ve Kars olarak sıralandı. 
 300 bin 151 şikayet sayısıyla en çok şikayet mayıs ayında geldi. 2020’de en çok şikayet edilen gün pazartesi, Türkiye’nin en çok şikayet ettiği saatse 14:00 oldu.

Yorumlar (0)
23
açık