Uzaydaki Rusların ifade özgürlüğü kısa sürdü 

Şubat ayında Ukrayna'ya açık bir destek gösterisi olarak sarı üniforma giyen Rus kozmonotlar bu sefer Uluslararası Uzay İstasyonu’nda işgal altındaki Luhansk bölgesinin bayrağını açtı. 

Yaşam 04.07.2022, 16:25
Uzaydaki Rusların ifade özgürlüğü kısa sürdü 

Şubat ayında Ukrayna'ya karşı savaşın başlangıcında, işgal altındaki komşularına desteklerini sarı ve mavi uzay giysileriyle gösterdikleri için övülen Rus kozmonotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bağımsızlığını ilan eden Luhansk bölgesinin bayrağını açtı. 

‘HEM DÜNYA’DA HEM UZAYDA KUTLUYORUZ’

Roscosmos’un resmi Telegram kanalında yayınlanan bir mesajda, Oleg Artemyev, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov, BM üye ülkeleri arasında yalnızca Rusya ve Suriye tarafından meşru otorite olarak tanınan işgal altındaki iki bölgenin bayraklarını tuttuğu fotoğraf paylaşıldı. Resimlere eşlik eden mesajda "Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin Kurtuluş Günü! Hem Dünya'da hem de uzayda kutluyoruz" şeklinde kaydedildi. 

NASIL GİTTİĞİ BİLİNMİYOR

Bağımsızlıklarını ilan eden iki cumhuriyetin bayraklarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na nasıl geldiği belli değil. 3 Rus kozmonotla birlikte çalışan istasyonda ayrıca NASA'nın Amerikalı astronotları Jessica Watkins, Robert Hines ve Kjell Lindgren ile Avrupa Uzay Ajansı'ndan İtalyan Samantha Cristoforetti de bulunuyor.

Luhansk Halk Cumhuriyeti, Ukrayna kuvvetlerinin Pazar günü Lysychansk kentinden çekilmesinin ardından, Ukrayna'nın Rusya sınırındaki doğu bölgesi Luhansk'ın neredeyse tamamını kontrol ettiğini iddia ediyor. (Guardian) 
 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu